Samsunlu Gençler Sordu, Siyasetçiler Yanıtladı!

Sesini topluma ve siyasetçilere duyurmak üzere gençlerin ortak akıl ile kurguladığı bir çözüm üretme çalışması olan “Gençliğin Yüzleri”, Samsun Siyasal Forumunu gençlerin ve milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Fikirlerini, talep, beklenti ve umutlarını görünür kılmak isteyen ve seçimler öncesi siyasi partilerin gençlik politikalarını gözden geçirmelerini talep eden gençler, Samsun’da gerçekleşen Siyasal Forum aracılığıyla CHP, İYİ Parti ve TİP’li milletvekili adayları ile bir araya geldi.

Samsun Siyasal Forumuna katılan CHP Samsun 1. sıra Milletvekili Adayı Murat Çan, İYİ Parti Samsun 2. sıra Milletvekili Adayı İmren Nilay Tüfekçi ve TİP Samsun 1. sıra Milletvekili Adayı Arslan Bolat, gençlerin talep ve önerilerini dinlerken, yaşadıkları sorunlar hakkında da bilgi sahibi oldu. Samsunlu gençler, Gençlik Forumlarından çıkan çözüm önerilerini Siyasal Forum aracılığıyla; Nitelikli Eğitim, Genç İşsizliği, Gençlerin Siyasete Katılımı ve Gençlerin Temel İhtiyaçlara Erişimi başlıkları altında milletvekillerine ve siyasi parti temsilcilerine aktardı. Ayrıca, farklı siyasi partilerin gençlik meselelerine yaklaşımlarını ve bu konulardaki planlarını sorguladı.

Gençlerin siyasetteki konfor alanını tartışmalıyız

Samsun genelinde genç işsizliği problemini çözmek için çalışacaklarının altını çizen CHP Samsun Milletvekili Adayı Murat Çan, “Samsun’un ekonomisini ve istihdamını güçlendireceğiz. Gençlere ailesinin yanında kendisine gelecek arayacağı bir şehir yaratmalıyız. Gençlerin ana sorunu ulaşım, iletişim, barınma ve kaliteli eğitim konularında çalışmayı hedefliyoruz.” diye belirtti. Gençlerin siyasete katılımını da değerlendiren Murat Çan, “Gençlerin katılımı her türlü bizim için çok değerli ve gençlerin siyasetteki konfor alanını tartışmalıyız. Gençlerin siyasi katılımı kurumsal bir yapıya ulaşmalı ve CHP’nin gençlik kollarında yetişenlerin çoğu partide görev yapmaya devam ediyor.” dedi.

Ekonomi değişimle nefes alacak

Eğitim sisteminden kaynaklı olarak ciddi bir genç işsizliği olduğunu vurgulayan İYİ Parti Samsun Milletvekili Adayı İmren Nilay Tüfekçi, “Samsun ve Türkiye’de gençlerin kendi mezuniyetlerine göre oluşacak istihdam alanlarına erişim sorunu gidermek adına üniversitelerin içine 2. şans kampüsleri kurmayı planlıyoruz. Samsun’da tarım kredi kooperatiflerini etkin hale getireceğiz.” şeklinde konuştu. Ekonominin değişimle nefes alacağını aktaran Tüfekçi, derin yoksulluğu gidermek için de çalıştıklarını söyledi. Gençlerin siyasette yer almasının sadece milletvekiliyle sağlanamayacağını bunun fikirlerinin meclise taşınmasıyla mümkün olacağını ifade ederek, “İYİ Parti çoğu ilde gençleri seçilecek sıralara koyarak genç hareketine verdiği desteği somut olarak gösterdi. Tecrübeye de gençlere de ihtiyacımız var. Birlikte yürüyeceğiz.” dedi.

Eşit ve kaliteli bir eğitim sistemi öngörüyoruz 

Üniversite sayılarının artmasına paralel eğitim kalitesinin artmadığını belirten TİP Samsun Milletvekili Adayı Arslan Bolat, “Özel üniversite ve özel okul kavramını kaldırmak için elimizden geleni yapacağız. Eşit ve kaliteli bir eğitim sistemi öngörüyoruz.” diye aktardı. İstihdam sorunuyla ilgili de konuşan Arslan Bolat, “Parti olarak asgari ücretle çalışmaya karşıyız. Asgari ücretin yok edilmesi ve mesleğe göre taban ücret belirlenmesi gerekiyor. Gençler hiçbir zaman istediklerini planlarken bu dönemki kadar zorluk yaşamamıştır. Sosyalleşmek bir ihtiyaçtır ve eskiden nasıl eğlendiğimizi hatırlamaya ihtiyacımız var.” dedi.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler