Sağlık Hakkı Derneği Depremzedeler için “Regl Kabı Projesi”ni Yürütüyor

Sağlık Hakkı Derneği,  AllMatters Türkiye‘nin katkılarıyla 6 Şubat’ta yaşadığımız ve birçok ilimizi etkileyen depremlerden sonra alternatif regl ürünlerine erişmek isteyen afetzedelere destek sağlamak amacıyla Regl Kabı Projesi’ni yürütüyor.

Sağlık Hakkı Derneği, 6 Şubat tarihinden itibaren 2500 paket hijyenik pedin bölgeye ulaşmasını sağladı. Bölgede kadınlara ve çocuklara yönelik gönüllü hekimler ve psikologlar eşliğinde sağlık taramaları ve psikososyal destek çalışmaları yürütmeye devam ediyor. Buna ek olarak bağışçı ve gönüllülerin destekleriyle Hatay ve Adıyaman’da 1500 hijyen çantası ve çocuklara yönelik hazırladıkları 500’den fazla paketin dağıtımını sağlıyor.

Regl ürünlerine erişim, regl olan bütün bireyler için temel bir insan hakkıdır. Depremin ilk gününden beri, bölgede kadın sağlığını geliştirici adımlar atılması, en temelinde hijyen paketlerinde, muhakkak hijyenik ped bulundurulması gerektiğine dair birçok çağrıda bulunuldu. Kadın sağlığı sorunlarının önlenmesi açısından regl bakımı konusuna özenli yaklaşılmalıdır. Afet döneminde stres ve travma etkisiyle bireylerin regl düzenlerinin ciddi şekilde etkilendiği unutulmamalıdır.

Yine afet ortamındaki insani yardım çalışmalarının, kaynakların doğru yönetilmesi bakımından toplumun geneline hitap edecek şekilde planlanması nedeniyle, bireylerin özelleşmiş gıda, sağlık ve hijyen ihtiyaçlara yönelik özel programların hazırlanmasının önemli olduğunu düşünüyorlar. Bu çalışma da özellikle hijyenik ped, tampon gibi ürünlere alerjisi olan veya bu ürünlere erişebilmesine rağmen farklı regl ürünlerini kullanma alışkanlığı olan bireylerin, regl kabı ürününe ücretsiz olarak erişmeleri için planlanmıştır.

Çalışma afet bölgesinde halen ikamet eden veya afet nedeniyle taşınmak zorunda kalan bireylerin ve bu bireylerin öğrenci olarak farklı şehirlerde öğrenim gören 1. derece yakınlarının başvurularına açıktır.

Lütfen bu formu doldururken yukarıdaki açıklamaları dikkate alınız. Başvurularınız sonrasında sizinle iletişime geçilecektir. Değerlendirme yapılırken sizden ek bilgiler talep edilebilir.

Talep formuna ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler