Panel | Faili Meçhul V: Cezasızlıkla Mücadele

MLSA, Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteğiyle bu yıl beşincisini düzenleyeceği Faili Meçhul panelinde, siyasi suikastler sonucu öldürülen ve zorla kaybedilenlerin yakınları ile bu alanda mücadele edenler bir araya gelecek. Panelde; cezasızlığa dikkat çekilecek, bu suçları işleyenlerin adalete teslim edilmesi için gazeteci ve aktivistlerin neler yapabileceği ve bu konuda kamuoyunda farkındalık yaratmanın yolları konuşulacak.

Panel Hakkında:

Moderatörlüğünü gazeteci ve yazar Mehveş Evin‘in yapacağı beşinci Faili Meçhul paneli, İstanbul Cezayir’de gerçekleştirilecek. Açılış konuşmasını 1995 yılında gözaltındayken zorla kaybedilen Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak yapacak ve Cumartesi Anneleri/İnsanlarının gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbeti için yıllardır verdikleri mücadeleden söz edecek. Panelde Nisan 1991’de meslektaşı Jorge Torres ile birlikte öldürülen Kolombiyalı gazeteci Julio Daniel Chaparro’nun oğlu siyaset bilimci ve tarihçi Daniel Chaparro Díaz, 1992’de Diyarbakır’da öldürülen Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter’in oğlu Dicle Anter ve 1994’te Ankara’da yargısız infazla öldürülen Kürt avukat Yusuf Ekinci’nin oğlu avukat Sertaç Ekinci konuşmacı olarak yer alacak.

Panelde, önceki yıllarda olduğu gibi yine şu sorulara yanıt bulmaya çalışacağız:

Faili meçhul cinayetlere uygulanan cezasızlık politikasıyla toplum olarak nasıl mücadele edebiliriz? Adalet talep etmek ve öldürülenlerin yakınlarıyla dayanışma içinde olmak konusunda gazeteciler, sivil toplum üyeleri ve aktivistlerin rolü nedir? Faili meçhul cinayetlere kurban gidenler ile onların yakınlarının anılarını nasıl onurlandırabiliriz? En önemlisi, bu suikastlara son vermek için neler yapabiliriz?

Tarih: 23 Kasım 2022, 19.00

Yer: Cezayir, İstanbul

Moderatör: Mehveş Evin

Açılış Konuşması: Maside Ocak

Katılımcılar: Daniel Chaparro Diaz, Dicle Anter, Sertaç Ekinci

*Etkinlikte İngilizce-Türkçe simultane çeviri yapılacaktır.

*Etkinlik için kayıt gereklidir.

Kayıt olmak için tıklayın.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler