GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın Türkiye Birincisi Bilfen Liseleri Oldu

TEKNOFEST 2021 İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nda ikincilik ödülü alan cihazlarını tanıtmak ve pazarlamak üzere ADAxy adlı şirketlerini kuran Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri, Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından 23 yıldır düzenlenen “GençBizz Lise Girişimcilik Programı”na katıldılar. 600’ü aşkın şirket arasında finale kalan öğrenciler, 1. lik ödülünü alarak yılın girişimi seçildi.  Estonya’nın Tallinn şehrinde düzenlenecek olan Gen-E Avrupa Girişimcilik Festivali’nde ülkemizi temsil etmeye hak kazanan öğrenciler değerlendirmeler sonucu ayrıca En İyi Pazarlama Ödülü ve Özel Ödüllerden Destek Patent Özel Ödülünü de alarak ayrıldı.

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın (Junior Achievement Turkiye) her yıl düzenlediği GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın bu yılki birincisi Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencileri oldu. İlkokuldan liseye kadar bütün öğrencileri girişimci zihin yapısıyla yetiştirmeyi hedefine alan vakıf, her yıl lise seviyesinde düzenlediği GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nın finalini 2022’de online olarak gerçekleştirdi. Bilfen Lisesi öğrencileri kurdukları ADAxy şirketi ile yarışmaya katıldı. Geçtiğimiz yıllarda birbirinden iddialı sosyal sorumluluk projelerine imza atan Bilfenli gençler, bu sene GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nda ülkemizde kurulan 600’ü aşkın girişim arasından birinci olarak Avrupa’da ülkemizi temsil etme hakkı kazandı.

Bilfenli öğrencilerden COVAR-19…

Bilfen Üsküdar Fen Lisesi öğrencilerinden Aksel Deniz AKGÜL, Erim YILMAZ, Kerem BAŞOĞLU, Efe YÜKSEL, Ahmet BAYATLI, Ceren TÜRKMEN, Helin KESKİN, Nisan Zeynep ÇERGUN ve Atlas ÇİMENOĞLU, bu yıl “ADAXY” şirketiyle yarışmaya katıldı.   Şirket çatısı altında COVID-19 virüsüne karşı, virüslü ortamı sterilize edebilen bir robot tasarlamayı, seri üretimini yapmayı planlayan öğrenciler, bu amaçla ilk UV-C ile ortam sterilizasyonu yapabilen COVAR-19 isimli otonom robotu tasarlayıp ilk prototipini üretti.

Gençlere iş hayatını öğretmeye çalışıyorlar

Genç Başarı Eğitim Vakfı, öğrencilerin profesyonel yaşamı deneyimleyerek öğrenmeleri için her yıl “GençBizz Lise Girişimcilik Programı’nı düzenliyor. Bu programda şirket bütçesi dahil olmak üzere bütün departmanları öğrenciler bizzat kendileri yönetiyor. Gençler, bu süreç boyunca iş dünyası profesyonellerinin ve girişimcilerin de içinde yer aldığı Genç Başarı Gönüllüleri’nden mentorluk desteği alıyor. 2021-2022 eğitim yılında Türkiye genelinde düzenlenen program kapsamında liseli öğrenciler tarafından 600’den fazla şirket kuruldu. Kurulan şirketlerin 20’si yapılan değerlendirmeler sonucu finale katılmaya hak kazandı.

İki ödül daha

Yarışmada ayrıca Bilfenli gençler En İyi Pazarlama Ödülü ve Özel Ödüllerden Destek Patent Özel Ödülünü de almaya hak kazandılar.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler