Ceviz Üreticileri Derneği’nden Üyelerine ‘A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri’

Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD) tarafından hem dernek üyelerinin hem de ceviz üreticiliğiyle ilgili sektörel paydaşların da katıldığı, ‘A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri’ düzenlendi. Eğitim semineri, İspanyol Ziraat Mühendisi Federico López tarafından verildi. Türkiye’nin cevizde kendi kendine yetebilir hale gelmesi, kapalı bahçe sayısının ve verimliliğin artması misyonuyla hareket eden CÜD, Lopez tarafından verilen eğitimle, 100’e yakın ceviz üreticisinin cevizdeki kritik başarı faktörleri hakkındaki bilgilere erişmesini sağladı. 

2020 yılında ‘Türkiye’nin Üretimi Cevizin Yerlisi, Cevizin Lezzetlisi’ sloganıyla yola çıkan Ceviz Üreticileri Derneği (CÜD), dernek üyelerinin ve sektördeki paydaşlarının da katıldığı bir eğitim semineri düzenledi. İspanyol Ziraat Mühendisi Federico López Larrinaga tarafından verilen ‘A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri’, 4 Haziran 2022 tarihinde Sakarya Yücesan Çiftliği’nde gerçekleşti. Etkinliğe; Gennova, Topraq, Valagro ve Ekosol firmaları sponsor oldu. Seminer, www.ceviz.org.tr internet sitesi üzerinden de canlı olarak yayınlandı.

Ceviz Üreticileri Derneği tarafından gerçekleşen eğitim seminerinde, Adıyaman’dan Edirne’ye 100’e yakın profesyonel ceviz üreticisi bir araya geldi. Hem ceviz üretimini bir fiil gerçekleştiren üreticiler, hem de bu sektöre girmeyi düşünen yatırımcılar için Federico López Larrinaga tarafından hazırlanan ‘A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri’, yaklaşık altı saat sürdü.

Ceviz Üreticileri Derneği üyeleri tarafından yoğun ilgi gösterilen etkinlikte; ceviz anaç ve türleri, budama, sulama, bitki sağlığı, besleme ve gübreleme konuları hakkında bilgiler verildi. Federico López Larrinaga, seminerde ayrıca ceviz üreticiliği konusunda verim artırıcı teknik ziraat uygulamaları konusunda da detaylı bilgiler paylaştı. Seminerin böylesi yoğun bir katılım görmesinden dolayı memnun olduğunu belirten López Larrinaga, üreticilerin bahçeleriyle ilgili sorularını da yanıtladı.

CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN EĞİTİMLER DEVAM EDECEK 

‘A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği Semineri’nin açılış ve kapanış konuşmalarını gerçekleştiren Ceviz Üreticiler Derneği Eş Başkanı Ömer Ergüder, seminere gösterilen yoğun ilgiden dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti. Ergüder, “Federico López Larrinaga ile Ceviz Üreticileri Derneği’nin eğitim danışmanlığını üstlenmesi konusunda görüşmeler yaptık. Seminerde anlatılan konuların yanı sıra özellikle ceviz hasadı ve işleme konusunda da çok önemli bilgi birikimine sahip olan Larrinaga ile bu konulara özel yeni seminerler yapılması için görüşmelerimiz devam ediyor. En az üçer aylık periyotlarda seminerin devam etmesini planlıyoruz” dedi.

Ceviz Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen ve Federico López Larrinaga tarafından verilen ‘A’dan Z’ye Ceviz Üreticiliği’ semineri, www.ceviz.org.tr sitesinden derneğe bağış karşılığı tekrar izlenebilecek.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler