2021 Uluslararası Hrant Dink Ödülü Türkiye’den Canan Arın ve Filipinler’den Maria Ressa’nın

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün on üçüncüsü, 15 Eylül Çarşamba akşamı, 20.00 – 22.20 saatleri arasında çevrimiçi yayınlanan bir törenle sahiplerini buldu. Ödülü, Türkiye’de kadına yönelik şiddet alanındaki mücadelesini ısrarla, tarafsız, siyasi kutuplaşmalardan bağımsız, bilimsel çalışmalara ve verilere dayanarak, hukuk çerçevesinde sürdüren Canan Arın ve Filipinlerde zorlu siyasi koşullar ve yüksek kişisel riskler altında yılmadan basın özgürlüğünü savunan, araştırmacı gazeteci Maria Ressa aldı.

Defne Kayalar’ın Türkçe, Esra Dermancıoğlu’ın İngilizce dilinde sunuculuğunu üstlendiği törene 23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı ev sahipliği yaptı. Törende, Vakıf adına izleyicilere hoşgeldiniz mesajını Rakel Dink iletti. Rakel Dink izleyicileri “Vakıf olarak, dayanışma, iyilik, eşitlik ve adaletten, çevremize, doğaya ve insana yaşam hakkından yanayız” sözleriyle karşıladı. Törenin açış konuşmasını Amnesty International Genel Sekreteri Agnes Callamard yaptı. Callamard, geçtiğimiz yıl boyunca insan hakları alanındaki gelişmelere ışık tutan konuşmasını “Pek çok kişinin mücadeleden alıkonulduğu bir dönemde hep birlikte sesimizi yükseltebilmek ve güçlerinin boyutu ne olursa olsun güç sahiplerine doğruları söylemek en büyük görevimiz” sözleriyle sonlandırdı.

Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında, yaptıklarıyla insana, insanlığa ‘ışık’ tutanların anıldığı, risk alan, yol açan insanların ve toplulukların selamlandığı videoyla 2021 yılının ‘Işıklar’ı gösterildi. Bu yılın ‘ışıklar’ı arasında, Türkiye’den Rusya’ya, Myanmar’dan Amerika’ya, Belarus’tan Kenya’ya, kadın, mülteci, çevre hakları savunucularının yanı sıra, barış, eşit yurttaşlık, demokrasi ve adalet talepleriyle ilham veren kişiler ve girişimler yer aldı.

Ödül sahiplerinin ve açış konuşmalarının yanı sıra ödül töreninde eşsiz müzik performansları yer aldı. Ezhel’in ‘Mayrig’ [Anne] şarkısı ilk defa dinleyicilerle buluştu. Özgün melodileri ile Pervin Chakar, Ertan Tekin, Ayta Sözeri eşsiz performanslar sundu. Kadınların yaşadıkları adaletsizliklere ses veren, Songül Öden‘in anlatıcılığında Iraz Akçam, Ayça Bildik, Banu Fotocan, Gülçin Kültür Şahin, Zeynep Şengöz, Nesrin Uçarlar’ın hayat verdiği Nazan Öncel şarkıları yer aldı. Arto Tunçboyacıyan‘ın #YakınKomşuErmenistan‘dan her yaştan müzisyenlerle müzik şölenine dönüştürdüğü geceye Vahagn Hayrapetyan, Gohar Hovhannisyan, Tmbata, Kharberd Özel Gereksinimli Çocuklar Evi Etnik Müzik Grubu Tsakhruk, Yerevan Saxophone Quartet ve Wood Winds Project’in folklorik ezgileri ve zengin melodileri  eşlik etti. Gece, aynı zamanda törenin müzik danışmanlığını da yapan Arto Tunçboyacıyan’ın söz ve bestesi olan Kamarama’nın tören için özel olarak hazırladığı ‘Sihirli Yüzük’ şarkısıyla son buldu.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler