Fikirlerin aktif vatandaşlığı canlandırsın istiyorsan, gençlik hackathonuna davetlisin!

Fikirlerin aktif vatandaşlığı canlandırsın istiyorsan, gençlik hackathonuna davetlisin!

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı gençlerin aktif vatandaşlığı tüm toplum için teşvik edecek yol ve yöntemler üretmelerine alan açmak istiyor ve bir hackathon buluşması düzenliyor. İmeceLAB desteğiyle gerçekleşecek FikirFeza Gençlik Hackathonu, fikirleriyle toplumun sorunlarına yaratıcı ve yenilikçi çözümler sunacak 15-30 yaş aralığındaki herkesin katılımına açık olacak.

1-10 Temmuz 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak düzenlenecek Hackathona  katılmak için buraya tıklayarak hemen kaydınızı yapabilirsiniz. Kazanan ilk üç takıma farklı meblağlar karşılığında Sivil Düşün desteklerinin hediye edileceği Hackathona son başvuru tarihi 24 Haziran. 

Hackathon’da Neler Var?

Aktif vatandaş olabilmenin yeni yollarını nasıl keşfederiz; hangi araçları daha yenilikçi hale getirebiliriz? Ne tür stratejiler vatandaşların, toplumun sorunlarını çözmek yolunda inisiyatif alması için yol açabilir?  Farklı hak alanlarında hepimizin yüz yüze geldiği sorunlara yaratıcı çözümler bulmak için medya, sanat, teknoloji ve eğitim bize nasıl imkanlar sunabilir?

FikirFeza Gençlik Hackathonu, 50’ye yakın takımın bu sorulara yanıt olacak projeler üretmesi için alan açıyor. Başvuranlar arasından 150 kişinin yarışacağı programda yarışmacı takımlar, hiçbir sınır ve kalıp olmaksızın özgürce proje üretmeye davet edilecek. Katılımcılar, kendilerinin belirleyeceği bir hak alanında karşı karşıya kalınan toplumsal bir sorunu hedef alacaklar. Seçilen sorunlara çağı yakalayan ve ilham veren çözümler üretilirken, medya, sanat, teknoloji ve eğitimin farklı imkanları da araştırılacak.

10 günlük Hackathon süreci boyunca katılımcılar mentorlarla fikir alışverişi yapma, eğitim ve atölyelerde yer alarak donanım kazanma, uzman konuşmacılardan ilham alma fırsatı yakalayacak. Programın sonunda jürinin seçeceği ilk üç projenin sahibi olan takımları bir de ödül bekliyor. FikirFeza’nın üç finalist takımı, projeye dönüştürdükleri fikirlerini hayata geçirebilmek için sırasıyla 10 bin, 7 bin 500 ve 5 bin Euro değerindeki Sivil Düşün desteğinden faydalanacak.

Hackathon katılımcılara atölye ve eğitimlerin yanı sıra, pek çok eğlenceli aktivite de sunuyor. Hackathona ilişkin detayları Sivil Düşün sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Hackathon hakkında detaylı bilgi edinmek ve başvurmak için tıklayın.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

2 comments
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler