“5. yıl: AİHM İzzettin Doğan ve Diğerleri / Türkiye Kararı” webinarına davetlisiniz!

“5. yıl: AİHM İzzettin Doğan ve Diğerleri / Türkiye Kararı” webinarına davetlisiniz!

İnanç Özgürlüğü Girişimi sizleri 27 Mayıs Perşembe günü saat 19.30’da yapılacak, “5. yıl: AİHM İzzettin Doğan ve Diğerleri / Türkiye kararı” webinarına davet ediyor. Etkinliğe kaydolmak için lütfen kayıt formunu doldurun.  

Gün: 27 Mayıs 2021, Perşembe
Saat: 19.30-20.45

Zoom üzerinden yapılacak etkinliğe 27 Mayıs Perşembe, 12.00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt için lütfen tıklayın.  

Webinar erişim linki etkinlikten önce gönderilecektir. 

Türkiye’de herkesin din veya inanç özgürlüğünün korunması ve dinle ilgili alanda devletin tarafsızlık ilkesini gözetmesi konusunda önemli bulgular içeren, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) İzzettin Doğan ve Diğerleri Türkiye kararı üzerinden beş yıl geçti

AİHM başvurusunun şikâyet konusu, İslam’ın Sünni geleneğine bağlı çoğunluğa sunulan dinî kamu hizmetinin Alevilere de sunulmasına ilişkin taleplerin reddedilmesiydi. Başvurucuların, Alevi dinine ilişkin hizmetlerin kamu hizmeti kapsamına alınması, Alevilerin ibadet yerlerinin ibadet yeri statüsü kazanması, Alevi din adamlarının memur olarak işe alınması ve Alevi inancını taşıyanların ibadetlerine bütçe ayrılması için özel bir hüküm çıkartılmasına yönelik talepleri kamu görevlileri tarafından reddedilmişti. AİHM Büyük Daire, 26 Nisan 2016’da Türkiye’nin din veya inanç özgürlüğü hakkını koruyan 9. madde ve 9. maddeyle bağlantılı olarak ayrımcılığı yasaklayan 14. maddeyi ihlal ettiğine karar verdi. Ancak, AİHM’in davayla ilgili karar ve tavsiyeleri, kararın 5. yılında hala etkili bir şekilde hayata geçirilmedi. 

Bu bağlamda kararın 5. yılında düzenleyeceğimiz webinarda, kararın içeriğini ve önemini, uluslararası denetim sürecini ve kararın uygulanması için ulusal mevzuat ve politikalarda ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini ele alacağız. Etkinlikte, İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi Başkanı Tuğçe Duygu Köksal AİHM kararı ve kararın icrasıyla ilgili Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi gözetim sürecine değinecek. Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Dilşad Çiğdem Sever ise Türkiye’de dinî kamu hizmetlerinin sunulmasında eşitliğin sağlanması için ulusal düzeyde alınması gereken tedbirlere odaklanan bir konuşma yapacak. Webinarın moderatörlüğünü insan hakları aktivisti Nejat Taştan üstlenecek.

Etkinlikle ilgili sorularınız için bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler