Dijital Şiddet ile Mücadele WikiMaratonu Başlıyor!

Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye’nin finansal desteğiyle yürüttüğü “Dijital Şiddet ile Mücadele Projesi” kapsamındaki etkinliklerine 2 Mayıs Pazar günü saat 13.00-16.00 arasında düzenleyeceği “Dijital Şiddet ile Mücadele Wiki Maratonu”yla devam ediyor. WikiMedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye ortaklığıyla gerçekleştirilecek çevrimiçi WikiMaraton’da katılımcılar, dijital şiddet maddesi ve türleri üzerine ortak bir ansiklopedi çalışması gerçekleştirerek Türkçe Wikipedia’da eksik olan maddeleri tamamlayacaklar.

WikiMaratona Wikipedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye üyeleri Başak Tosun ve Zafer Batık, Doç. Dr. Erkan Saka (Bilgi Üniversitesi), akademisyen Gülüm Şener, Psikolog Nilay Abınık,  TBİD üyeleri Şevket Uyanık ve Ramazan Subaşı konuşmacı olarak katılacaklar.

WikiMaraton etkinliğinde Wikipedia sitesinin işleyişi ve temel ilkeleri açıklanacak; Wikipedia içeriğini bilinçli tüketme, içeriğin oluşumuna katkıda bulunma yolları ve dijital bilgi aktivizm aracı olarak kullanma imkanları ele alınacak. Deneyimli kullanıcılar tarafından madde oluşturma, kaynak ekleme uygulamaları gösterilecek ve katılımcılar iş bölümü yaparak, “dijital şiddet” maddesinin alt başlıkları üzerinde çalışacak; derledikleri bilgileri internet kullanıcıları için ansiklopedi maddesi formatında yayına hazırlayacaklar. Görevleri tamamlayan katılımcılara sertifika da verilecektir.

20 kişi ile sınırlı olacak bu WikiMaraton’a başvuru için tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler