“AİHM kararlarının izlenmesi: Opuz grup davaları” Webinar Kayıtları Başladı

"AİHM kararlarının izlenmesi: Opuz grup davaları" Webinar Kayıtları Başladı

Etkiniz AB Programı, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile buluşuyor, İstanbul Sözleşmesi’nin ortaya çıkış nedenlerinden biri olan AİHM Opuz kararının Türkiye’de uygulanmasının izlemesi süreçlerini ve uluslararası mekanizmalara katılımın artırılmasını konuşuyor.

Tarih: 27 Kasım 2020, Cuma
Saat: 15:00
Konuşmacılar: Elif Ege – Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Duygu Öztürk – Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu
Yer: Zoom – internet üzerinden

Etkiniz AB Programı, sivil toplum örgütlerine (STÖ) insan hakları uygulamalarını izlemek, raporlamak ve bulguları doğrultusunda savunuculuk çalışmaları yapmaları için kapasite geliştirme destekleri sunmaya devam ediyor.

Etkiniz desteğiyle Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu AİHM kararlarının kadın hakları örgütlerince izlenmesi konusunda bir ilke imza atan iki STÖ, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) buluşuyor. Mor Çatı ve TKDF, kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi konusunda, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu düzeyinde Opuz grup davalarının ve AİHM dava kararlarının uygulamasının izlenmesini konuşacak.

Webinarda neler konuşulacak?

 • Opuz grup davaları izleme deneyimi çerçevesinde Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu AİHM kararlarının izlenmesi,
 • Katılım ve izleme süreçleri konusunda kadın hakları alanında faaliyet gösteren STÖ’leri bilgilendirmek, daha fazla STÖ’nün diğer AİHM davalarına katılımını artırmaya destek olmak.

AİHM’in 2009 yılında Nahide Opuz davası için aldığı emsal kararın tam metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Webinara katılmak için ne yapmak gerekiyor?

 • Çevrimiçi olarak yürütülecek etkinliğe bilgisayar veya telefonunuzu kullanarak katılabilirsiniz. Katılmak isteyenlerin aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kayıt formunu doldurması gerekmektedir:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZMrcu2tqT8sG9QpuUNsmSWZqUwFn1DRcvW-

 • Kayıt yaptırdıktan sonra, toplantı saatinde e-posta adresinize iletilecek olan davet linkine tıklamanız ve webinarın yürütüleceği Zoom uygulamasını -eğer daha önce kullanmadıysanız- bilgisayarınıza veya telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. İndirme işlemi yalnızca 10 saniye sürmektedir.
 • Zoom uygulamasını indirmek ve webinara katılmak için gerekli adımları aşağıda yer alan belgelerde bulabilirsiniz:

Bilgisayardan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Telefondan katılım yönlendirme bilgilerine ulaşmak için tıklayınız

 • Uygulamayı indirdikten sonra toplantıya doğrudan yönlendirilmemeniz durumunda açılacak ekrana 876 5457 4610 kodunu girerek de katılım sağlayabilirsiniz.

Önemli Notlar

 • Webinara katılım sınırı 100 kişi ile sınırlıdır. Toplantı gidişatını aksatmamak adına etkinlik saatinde 100 kişilik katılım sağlandıktan sonra webinara giriş yapılması mümkün olmayacaktır. 100’den fazla kayıt olması durumunda toplantı saatinde sisteme giriş yapmış olan ilk 100 kullanıcıya öncelik verilecektir.
 • Webinar öncesinde hatırlatma e-postası Etkiniz AB Programı tarafından size iletilecektir.
 • Toplantıda Anlatan Eller Derneği’nden Pelin Baykan işaret dili tercümesi yapacaktır.
 • Webinar öncesinden internet bağlantınızın kesintisiz olduğunu ve kulaklığınızın ses iletiminde bir sorun olmadığını kontrol etmeyi unutmayınız.
 • Etkinlikle ilgili sorularınızı [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Etkiniz AB Programı hakkında daha detaylı bilgi almak için www.etkiniz.eu adresini veya sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz. Etkiniz AB Programının önümüzdeki dönem gerçekleştireceği online eğitimler için takipte kalın!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler