Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteklerinden nasıl faydalanırsınız?

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteklerinden nasıl faydalanırsınız?

Hak odaklı çalışmaları için esnek ve hızlı destek arayan sivil toplum örgütleri ve aktivistler Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının yenilenmiş desteklerine başvurabilir. 30 Eylül’de başlayan ve 2022 yılına kadar açık olacak yeni desteklerde neler var, kimler faydalanabilir, nasıl başvurulur, başvurular nasıl değerlendirilir gibi birçok soruya yanıt bulmak isteyenleri Sivil Düşün Bilgilendirme Buluşmalarına davet ediyor. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen buluşmalar canlı ve COVID19 tedbirleri kapsamında dijital olarak gerçekleştiriliyor.

Kasım ayının 5, 12, 19 ve 26’sında düzenlenecek bilgilendirme buluşmalarına online kayıt yaptırarak katılabilirsiniz. Kayıt olmak için www.sivildusun.net web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sivil Düşün

Avrupa Birliği Sivil Düşün Nedir?

Sivil Düşün, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun aktivistler ve sivil toplum örgütlerinin hak odaklı çalışmalarına hızlı ve esnek destek sağlamak üzere tasarladığı bir programdır. Avrupa Birliği Sivil Düşün; temel sosyal, ekonomik ve kültürel alandaki insan hak ve özgürlüklerinin yanı sıra hayvan ve çevre haklarını da içeren geniş bir çerçevede yapılan çalışmaları destekliyor. Dernek, vakıf, sendika gibi kurumsal yapıların yanında tüzel kişiliği olmayan sivil girişimler, ağlar, platformlar ve aktivistler de Sivil Düşün Destekleri ile çalışma yürütebiliyor.

Dünyanın değişen koşulları ve sivil toplumun sürekli güncellenen ihtiyaçları gözetilerek tasarlanan yeni Sivil Düşün destekleri, sivil toplumun ihtiyaçlarını daha somut biçimde ortaya koyabilmesi için yenilendi. Hakların korunması ve geliştirilmesi yolunda çalışma yürütmek isteyen sivil toplum örgütleri ve aktivistler yeni beceriler geliştirmek, politika yapıcıları etkilemek, organizasyonel kapasitelerini güçlendirmek ve sesini duyurmak için dört destek kategorisi arasından birini seçerek başvurularını yapabilecek.

2012 yılından beri uygulanan Sivil Düşün desteklerine Türkiye’nin 81 ilinden 4250 başvuru alındı ve şimdiye kadar toplam 1130 sivil düşünen çalışmaya destek verildi. Temel amacı; katılımcı demokrasi yapılarını ve değerlerini güçlendirmek olan Sivil Düşün, demokratik değerlere, fırsat eşitliğine ve şeffaflığa dönük gerçekleştirilecek tüm çalışmalara açık.

Yeni Sivil Düşün destekleri hakkında detaylı bilgi ve ilgili tüm dokümanlar, Sivil Düşün web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Detaylı bilgi için www.sivildusun.net

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler