İnsan hakları izleme çalışmaları için Etkiniz AB Programı desteklerini incelediniz mi?

İnsan hakları izleme çalışmaları için Etkiniz AB Programı desteklerini incelediniz mi?

Etkiniz AB Programı sivil toplum örgütlerine (STÖ), kendi insan hakları izleme çalışmalarını tasarlama ve uygulama desteği veriyor. Program Avrupa Birliğinin aday ülkelerde sivil toplumun güçlenmesi için uyguladığı Sivil Toplum Aracı (CSF 2017) kapsamında finanse ediliyor. 7 Ocak 2019 tarihinde başlayan program 2022 yılı Ocak ayına kadar sivil toplumu desteklemeye devam edecek.

Nedir ‘İnsan Hakları İzleme’?

Etkiniz, insan hakları izlemeyi “insan hakları uygulamalarının iyileştirilmesi amacıyla veri toplama, doğrulama ve savunuculuk” faaliyetlerinin bütünü olarak tanımlıyor. Etkiniz’in insan hakları izlemenin adımlarını anlattığı ve izleme çalışmaları sırasında kullanılabilecek ipuçlarını paylaştığı video ve sunumuna aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz:

  1. #İnsanHakları İzlemenin Adımları:

  2. Covid-19 döneminde insan hakları izleme çalışması nasıl yapılır?
    etkiniz.eu/blog/insan-haklari-izleme-sunum

Etkiniz destekleri

Etkiniz’in insan hakları izleme tanımına uyan çalışmalar için 2 ana destek kategorisi bulunuyor:

  1. İnsan Hakları İzleme Destekleri: Kategori kapsamında izleme çalışmalarının planlanması, raporlanması ve kampanyalarının tasarlanmasının yanında izlemeye ilişkin verilerin toplanması, göstergelerin belirlenmesi ve lobicilik faaliyetleri için de ayni destek sağlanıyor.
  2. Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmalarına Erişim Destekleri: Bu kategori altında Türkiye’de ve yurt dışında Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler gibi kurumların farklı mekanizmalarına erişim için toplantı ve seyahat desteği veriliyor. Aynı zamanda bu mekanizmalara dönük insan hakları izleme raporu, gölge rapor hazırlanması ve bu raporların ilgili mekanizmalara sunumu ile ilgili faaliyetler de destekleniyor.

Program her iki kategori altında da tüzel kişiliği bulunan STÖ’lere destek sağlıyor. Etkiniz aynı zamanda, talep üzerine STÖ’lere insan hakları izleme çalışmaları sürecinde rehberlik edecek Uzman Desteği ve izleme konusunda işbirliğini güçlendirmek üzere Diyalog Toplantısı destekleri de sunuyor.  Etkiniz, farklı hak alanlarında izleme çalışmalarını güçlendirmek için Eğitimler düzenliyor ve STÖ’lerin insan hakları izleme konusundaki eğitim taleplerini de karşılıyor.

Etkiniz AB Programı destekleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için etkiniz.eu/destekler adresini ziyaret edebilir, destek talep etmek için mis.etkiniz.eu adresinden Bilgi Sistemi’ne kayıt yaptırabilirsiniz.

[irp posts=”11956″ name=”İnsan Hakları İzleme Kaynak Merkezi yenilendi!”]

Etkiniz’den destek alanlar ne tip çalışmalar gerçekleştirdi?

Etkiniz’den destek talep etmeden önce bundan önce Program’ın desteğiyle gerçekleşmiş çalışmaların çıktılarına göz atabilirsiniz. Covid-19 döneminde Etkiniz desteğiyle yapılan insan hakları izleme çalışmaları ve farklı hak alanlarında yayınlanan raporlara ulaşmak için buraya tıklayınız.

Covid-19 döneminde Etkiniz destekleri

Programın destekleri Covid-19 döneminde kesintiye uğramadan devam etti ve #EvdeEtkiniz etiketiyle özellikle çevrimiçi / bilgisayar başında izleme çalışmalarına destek sağlandı. Bunun yanında Etkiniz fiziksel ortamlarda gerçekleştirdiği toplantıları dijital alana taşıdı. Etkiniz’in insan hakları izleme göstergeleri, BM raportörlerine erişim, insan hakları izleme çalışmaları için dijital araçlar vb. 12 farklı başlıkta düzenlediği webinarların kayıtlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Webinarları buraya tıklayarak işaret dili çevirisiyle de izleyebilirsiniz.

Düzenlenen etkinliklerin yanında Etkiniz, Covid-19 kapsamında uluslararası mekanizmaların yayınladığı önemli belgeleri STÖ’lere katkı sunmak amacıyla Türkçe’ye kazandırıyor. Farklı alanlarda yayınlanan izleme belgeleri aşağıdaki adreste bulunuyor:

Etkiniz AB Programı’yla ilgili nasıl bilgi alabilirsiniz?

Program’a etkiniz.eu/iletisim adresinde bulunan adreslerden ulaşabilir ya da paylaşımlarını Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube hesapları üzerinden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda Etkiniz’den düzenli şekilde haber almak için buraya tıklayarak aylık yayınlanan e-bültenlerini inceleyebilir ve bültene abone olabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler
PROJE TEKLİF ÇAĞRISI: Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İyileştirilmesi Alanında Faaliyet Gösteren STK’lar için Alt-Hibe Fırsatı
Görüntüle

PROJE TEKLİF ÇAĞRISI: Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İyileştirilmesi Alanında Faaliyet Gösteren STK’lar için Alt-Hibe Fırsatı

FOR ENGLISH CALL :–> https://daktilo1984.com/call-for-proposals-apply-for-financial-support-for-initiatives-on-improving-gender-equality-in-turkiye/ Daktilo1984 ve ALDA işbirliğinde yürütülen, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen WE ACT kapsamında, projeden en yüksek faydayı…
Görüntüle