Şiddete Maske Olma!

Şiddete Maske Olma!

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, Bursa Eczacı Odası işbirliği ve Heinrich Böll desteğiyle ile Bursa ilinde 965 Eczaneyle, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele edeceği ‘Şiddete Maske Olma’ projesinin protokol programı gerçekleşti. Protokolü, Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Okan Şahin ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler arasında imzalandı.

Türkiye’de ilk kez uygulanan projenin Bursa Eczacı Odası’nda gerçekleşen programda; Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler’in yanı sıra; Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

“Pandemi de şiddet arttı”

Etkinlikte konuşan Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler, kadına yönelik şiddetin yasalara rağmen günden güne artmakta olduğuna dikkat çekti. Her yıl danışma merkezinden ve şiddet hattından hizmet alan kadın ve çocuklara dair veri tutan derneğimiz Covid-19 salgın sürecinin başlaması ile beraber şiddet hattına ulaşanlar %90 arttırmıştır. Dünya ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet Pandemi sürecinde hızla artmıştır. Ayrıca bu süreçte  40 kadın Türkiye’de yaşamını kaybetmiştir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü verilerine göre %38 şiddet artmıştır. Ev içi maalesef kadınlar için en güvensiz yeri oluşturmaktadır ve kadınların %75’i Türkiye’de yaşamlarını ev içinde kadına yönelik şiddet kapsamında kaybetmiştir. Bu süreç şiddet durumunda şiddet gören ya da şahit olan bireylerin ulaşabilecekleri mekanizmalara dair bilgi edinmiş olmalarının şiddetin önlenmesinde önemli rol olduğunu belirten Üzümcüler, “Mor Salkım Derneği 7/24 şiddet hattı ve danışma merkezinden hizmet alan şiddete maruz kalan kadınlar ile görüşmeleri sonucunda, kadınların şiddet ortamından uzaklaşma isteği sebebiyle kadınların kolaylıkla ulaşabilecekleri siz değerli Eczacılarımızla işbirliğinde Türkiye’de fark yaratabileceğimize inandığımız ‘Şiddete Maske Olma’ projesini oluşturduk ve Bursa Eczacı Oda’sı ile işbirliği protokolü imzaladığını” dedi.

Amaçlarının Eczacılar aracılığıyla kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede yasal süreçler ve mekanizmalar hakkında bilgi vermek olduğunu söyleyen Başkan Üzümcüler, “Projemizle, şiddete maruz kalan bir kadının eczanelerden temin edeceği bilgilendirme meteryalleri ile yasalara ve yönlendirilecek kurumlara dair bilgilenmeleri sağlanacaktır. Bursa Eczacı Odası işbirliği ile gerçekleşen projede, Eczanelerde broşürlerin olması ve 7/24 şiddet hattı yaygınlaşması ile fark yaratılması amaçlanmaktadır” diyerek sözlerini noktaladı.

“Pandemi sürecinde Farkındalık yaratılacak”

Etkinlikte konuşan Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin de, “Dönem dönem yaptığımız sosyal sorumluluk etkinliklerinin yanı sıra bugün de önemli bir projeyi başlatıyoruz. Temelinde cinsiyet eşitsizliğinin var olduğu kanayan bir yara olan Kadına yönelik şiddetle mücadelede beraber dayanışarak çözülecek” dedi.

Biz kadına yönelik şiddete karşı alanında yıllardır mücadele veren Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, Türkiye’de ilk defa uygulanan projede bizimle işbirliği yapan Bursa Eczacı Odası yönetimi ve destek veren Eczanelere teşekkürler ettiler.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler