Küresel Okuryazarlık Ağı Kuruluyor!

Küresel Okuryazarlık Ağı Kuruluyor!

Yuva Derneği, çevre eğitimi alanında çalışan, çalışmak isteyen ya da eğitim içeriklerine katkı sunabilecek sivil toplum kuruluşları ve sivil girişimleri Küresel Okuryazarlık Ağı’na katılmaya çağırıyor.  

Küresel Okuryazarlık Ağı, doğa ile daha uyumlu yaşamanın yollarını araştıran ve uygulayan “küresel okuryazar” bireylerin artmasına katkıda bulunma vizyonuyla kuruluyor. 

Küresel Okuryazarlık Ağı (KOZA) ile Türkiye’den ve Avrupa Birliği’nden STK’ların ve sivil girişimlerin çevre eğitimi alanında güçlerini birleştirmeleri, eğitsel ve kurumsal kapasitelerini geliştirmeleri ve çevre okuryazarlığının gelişimine birlikte eğitimler ve savunuculuk faaliyetleri düzenleyerek katkıda bulunmaları hedefleniyor. 

Ağ, Yuva Derneği’nin Kyoto Club (İtalya) ortaklığı ile yürüttüğü ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Çevre Okuryazarlığı İletişim Ağı Projesi” kapsamında kuruluyor. 

Süresi üç yıl olan proje boyunca KOZA şemsiyesi altında kapasite geliştirme çalıştayları, Küresel Okuryazarlık Eğitmen Eğitimleri, Küresel Okuryazarlık Yaygınlaştırma Eğitimleri, çocuklar için çevre farkındalığını artıran animasyon üretimi ve çalışma ziyaretleri gibi faaliyetlere yer veriliyor. 

Küresel Okuryazarlık Ağı’na katılmak için tıklayın.

Projeyle ilgili detaylı bilgi almak için bit.ly/KozaELN sitesini ziyaret edebilir ya da [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.  

KOZA’ya kimler katılabilir?

KOZA, çevre ve iklim değişikliği alanında eğitim ve farkındalık artırma çalışmaları düzenleyen, düzenlemeyi hedefleyen ya da bu eğitim içeriklerine katkı sunabilecek alanlarda çalışan, KOZA’nın kurulma amacını destekleyen ve öncelikle Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir ve Mersin’de faaliyet yürüten tüm dernekler, vakıflar, sivil toplum ağları ve platformları, meslek örgütleri ve kent konseylerine açıktır.

Proje Hakkında

Çevre Okuryazarlığı İletişim Ağı Projesi, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Aracı ve Medya – Sivil Toplum çerçevesinde Ağlar ve Platformlar Destekleme Programı kapsamında desteklenmektedir. Proje 1 Ocak 2020’de başlamıştır ve uygulama süresi üç yıldır. 

YUVA Hakkında

YUVA, ekoloji, insan hakları ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasını beraberce ele alan bir bütüncül öğrenme ve savunuculuk merkezidir. Yetişkin öğrenmesi yoluyla sürdürülebilir yaşam tarzlarının yaygınlaşması, yoksulluğun azaltılması ve demokratikleşme amaçlı faaliyetler yürütür ve katılımcı eğitim yöntemlerini destekler. Daha fazla bilgi için: www.yuva.org.tr 

Kyoto Club Hakkında

Kyoto Club, Şubat 1999’da oluşturulan ve sera gazı emisyonlarını Kyoto Protokolü, AB kararları ve Paris Anlaşması hedeflerine uygun şekilde azaltmayı hedefleyen, işletmeler, dernekler ve yerel yönetimlerden oluşan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Daha fazla bilgi için: www.kyotoclub.org/

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler