Referandom , Katılımcı Demokrasiyi Güçlendirmeyi Amaçlayan Politik Bir Sosyal Ağ

Referandom , Katılımcı Demokrasiyi Güçlendirmeyi Amaçlayan Politik Bir Sosyal Ağ

Belli bir süreliğine adımıza karar alma hakkını devrettiğimiz milletvekilleri, her biri ortalama 6.5 saat süren meclis oturumlarında aldıkları kararlar ile geleceğimizi şekillendiriyorlar. Bir vatandaş olarak bu kararları takip etmek ve meclisleri denetlemek bir sorumluluk, hatta ihtiyaç. Referandom, bu meclisleri takip etmeyi kolaylaştırma misyonuna sahip. 

Ne yazık ki çoğu bireyin meclis canlı yayınlarını takip etmeye ayırabilecek ne vakti var ne de buradaki terminolojiye hakim olabilmesi mümkün. Referandom’un da çıkış noktası aslında bu problem. Referandom içerik ekibi, TBMM ve büyükşehir belediye meclisleri genel kurullarının canlı yayınlarını ve tutanaklarını sizin adınıza takip ediyor. Buralarda oylanan önerge ve kanun tekliflerini sadeleştirerek tek paragraflık kısa özetler haline getiriyor. 

Kullanıcılar, girişimin websitesi üzerinden meclis genel kurullarında oylanan önerge ve kanun tekliflerini hap bilgi halinde günde 10 dakikada kolayca takip edebiliyor. Tıpkı milletvekilleri gibi bu teklifleri oylayıp katılma/katılmama nedenlerini ve alternatif çözüm önerilerini belirtebiliyorlar. Ayrıca meclis oylaması sonuçlarına da ulaşabiliyorlar. 

Ekip, vatandaşlar ile temsil etme haklarını devrettikleri vekiller arasındaki kopukluğu gidermeyi amaçlıyor. Meclisleri daha şeffaf, erişilebilir ve hesap verilebilir kılarak demokrasiyi güçlendirme hevesiyle çalışıyor. Şu an sadece kendi websitesi (referandom.com) üzerinden hizmet veren Referandom, yeni meclis dönemine kadar mobil uygulamalarını da çıkararak daha büyük kitlelere ulaşmayı hedefliyor. 

referandom.com

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler