İmece Network Pandemi Döneminin İlk Erasmus+ Sanal Değişimini Gerçekleştirdi

İmece Network Pandemi Döneminin İlk Erasmus+ Sanal Değişimini Gerçekleştirdi
İmece Network Pandemi Döneminin İlk Erasmus+ Sanal Değişimini Gerçekleştirdi

Ortaya çıktığı ilk günden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce organizasyonun iptal edilmesine veya ertelenmesine neden oldu. Özellikle Çin’den sonra virüsün merkezi haline gelen başta İtalya ve İspanya olmak üzere Avrupa’da değişim programları için bulunan gönüllüler ve öğrencilerin çoğu virüsün hızlıca yayılmasıyla birlikte kendi ülkelerine dönmek zorunda kaldılar. Bazı gönüllüler ise proje için bulundukları ülkelerde kalmayı tercih ettiler. 

Virüsün bu denli yayılması ekonomik ve sosyal anlamda global bir kriz yaratmış olsa da, Avrupa Birliği bugünlerde, evlerinde kalan gönüllülerin motivasyonunu yüksek tutmak amacıyla online gençlik değişim programlarını organize etmeye devam ediyor. Kültürler arası diyalog, kültürel çeşitlilik ve farkındalık bilinci oluşmasını sağlayan bu programlar sayesinde bir çok genç Erasmus+ fırsatlarını yakalamaya devam ediyor.

İmece Network olarak, pandemi döneminde Türkiye’de ilk online gençlik değişim programını gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Aralarında İspanya, Fransa, İtalya, Almanya, Hırvatistan, Portekiz, Yunanistan, Macaristan ve Slovenya’nın bulunduğu ülkelerden katılan gönüllü gençler ile Türkiye’den 10 genç, ana konunun ‘’Eleştirel Düşünme’’ olduğu ortaklaşa bir proje gerçekleştirdiler. 4 – 29 Mayıs 2020 tarihleri arasında düzenlenen projede, haftanın 5 günü sabah ve akşam oturumları olmak üzere her hafta 90 ar dakikalık  toplamda 4 haftayı kapsayan bir süreç yaşadılar. 

Pandemi sürecinin getirdiği fiziksel riskin yanı sıra sosyal ve psikolojik anlamdaki olumsuz etkilerini en aza indirmek isteyen gençler, bu proje sayesinde farklı bakış açılarını keşfettiklerini, kişisel gelişim anlamında kendilerine bu 1 aylık periyodun çok şey kattığını, her katılımcının deneyimlerini yüksek oranda paylaşmasının fikir çeşitliliğini beslediğini bu sayede haftalık olarak ele alınan ‘’Eleştirel düşünceyi oluşturan elementler, Klişeleri Kırmak, Manipülasyonu engelleme, İstatistiklerin aldatıcılığı’’ gibi konuların geniş perspektifte ele alındığını belirttiler.

İmece Network olarak biz Türkiye’de Erasmus+ Online gençlik değişiminde bir kapıyı açmanın keyfini yaşıyor olsak da fiziksel anlamda buluşup tüm dünya gençlerinin en kısa sürede eskisi gibi entegre olacağına inanıyoruz. Bu süreç her ne kadar teknolojinin gücünü bir kez daha kanıtlamış olsa da günümüz dünyasının kültürler arası iletişim olmadan ilerleyemeyeceğini, tüm dünya ülkelerinin birbirine ihtiyacı olduğunu ve bunun tek yolunun empatiden geçtiğini de gözler önüne sermiş oldu.

Bu gibi projelerin devamının gelmesinin dünyanın herhangi bir yerine çok yakın olmamıza katkıda bulunacağına inanıyor, tüm gençlere değişim programlarına katılmalarını öneriyoruz.

Imece Network Education & Culture

https://imecenetwork.org/

https://linktr.ee/imecenetwork

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler