Kansere Karşı Sanat Sergisi Açıldı

Kansere Karşı Sanat Sergisi Açıldı

Avrupa Kanserle Mücadele Haftası (25-31 Mayıs) dolayısıyla, Avrupa Kanser Cemiyetleri Birliği (ECL), Avrupa Öğrenci Düşünce Kuruluşuna (ESTT) ve Girit Üniversitesi Tıp Müzesi işbirliğinde bir online sanat sergisi açıldı. Bu yıl ikincisi düzenlenen serginin teması sağlıklı yaşam, kanserden korunma ve tarama programlarını içeren Avrupa Kanser Kodu oldu. 

Avrupa Kanserle Mücadele Haftası Hakkında

Her yıl Mayıs’ın son haftası (25-31 Mayıs) Avrupa Kanserle Mücadele Haftası (EWAC)  olarak belirlenmiştir. EWAC sırasında, kanser dernekleri, Avrupa’daki politika yapıcılar ve toplumun diğer paydaşları kanserden korunmaya yönelik farkındalığı artırmak, tedavi erişimini vurgulamak ve kanserle yaşayan bireyleri güçlendirmek için birçok faaliyette bulunurlar.

Haftanın amaçlarından biri de, Avrupa Kanser Kodunu (ECAC)  -kanserden korunma için önde gelen kanser uzmanları ve bilim adamları tarafından derlenen sağlıklı yaşam tarzları ve tarama alanlarına odaklanan bir dizi basit, kanıta dayalı öneri listesi- tanıtmaktır. Eğer herkes Avrupa Kanser Kodu’nun tavsiyelerine uyarsa ve koordineli hükümet politikaları ile bu tür bireysel eylemler desteklenirse, Avrupa genelindeki kansere bağlı ölümlerin neredeyse yarısının önlenebileceği tahmin edilmektedir.

Sanal Sanat Sergisi Hakkında

“Sanat bilimini çalışın. Bilim sanatını çalışın. Algılarınızı geliştirin -özellikle de nasıl göreceğinizi öğrenin. Her şeyin birbiriyle ilintili olduğunun farkına varın.” (Leonardo da Vinci)

Serginin geçen yılki çıktılarına bu bağlantıda ulaşabilirsiniz. Ve sergi hakkında, Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)’nün en son Halk Sağlığı Panoraması’nda yayınlanan kısa haberi de okuyabilirsiniz.

Avrupa Kanser Cemiyetleri Birliğinde görev yapan gönüllü Genç Elçiler, EWAC’ı vurgulamak için sanat sergisinin ikincisini düzenliyor. Bu yıl sergi özellikle kanserin önlenmesine odaklanacak ve sanal olarak gerçekleşecek. Sergi, sanatsal ifadeyi kanser önleme bilinci ile birleştirecek. Bu sanat serginin amaçları ise şunlardır: 

  • Sağlık alanındaki öğrencilerin ve genç profesyonellerin yaratıcılığını teşvik etmek ve seslerini yükseltmek
  • Avrupa Kanser Kodu’nu tanıtmak ve genç sağlık gönüllülerini bu konuda daha fazla bilgi paylaşmaya teşvik etmek
  • Avrupa genelinde tıp ve sağlık müfredatında sağlığı geliştirme, kanserden korunma ve görsel sanatları dâhil etmenin önemi konusunda farkındalık yaratmak
  • Sanat temelli yaklaşımların sağlığın geliştirilmesine ve kanserden korunmaya dâhil edilmesinin önemi konusunda farkındalığı artırmak, bu konuda savunuculuk yapmak

DSÖ Avrupa Bölgesi’nde ikamet eden ve 18-35 yaş arasındaki sağlık alanındaki öğrencilerin veya genç sağlık profesyonellerinin gönderdikleri orijinal sanat eserlerinden oluşan Avrupa Kanserle Mücadele Haftası Sanat Sergisi açıldı. Bu eserlerde, genç sanatçılar kanserin yayılımını düşürmede sağlıklı yaşam tarzlarının ve taramaların önemini kendi bakış açılarıyla ifade ettiler. 

Sergiyi ücretsiz ziyaret etmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bahçedeki gri ahşap masadaki geri bildirim formunu doldurmayı unutmayın!

https://www.artsteps.com/view/5ec9b1f15a5444228d52b582

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler