KOP GENÇLİK ULUSAL KİTAP OKUMA AĞI PROJESİ #evdekaltürkiye

KOP GENÇLİK ULUSAL KİTAP OKUMA AĞI PROJESİ #evdekaltürkiye

*LÜTFEN BAŞVURU YAPMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ PROJE DETAYLARINI ÖZELLİKLE PROJENİN İŞLEVİ VE PROJEYE SEÇİLME KRİTERLERİNİ DİKKATLİCE OKUYUNUZ!

Projenin Tanımı: Temelleri 22.11.2019 tarihinde ‘’Gençliğin Ağabeyi’’ Ahmet KATIKSIZ ve KOP Gençlik Derneğinin projelerinden sonra, bir grup genç tarafından, KOP Gençlik Kitap adıyla atılmıştır.
Şubat 2020 döneminde ‘’Gençliğin Ağabeyi’’ Ahmet KATIKSIZ’IN manevi katkılarıyla ilk önemli sıçrayışını yaşamıştır. Bu ay içinde yaklaşık 30 katılımcıyla dolu dolu aktif kitap okuma süreci geçirerek ay sonunda ilk 3’e giren Tayfun DEMİRCAN (3.138 sayfa), Fatma YILMAZ (2.700 sayfa ), Kamber CEYLAN (1.900 sayfa) katılımcıları ‘’Gençliğin Ağabeyi’’ Ahmet KATIKSIZ’IN Konya’da gerçekleşecek Gençlik ve Gönüllülük Zirvesi projesine direk katılma hakkı kazanmıştır.
Mart ayında yoluna ana kadrosu ve gönüllüleriyle devam etmektedir.
İçinde bulunduğumuz dönemde Coranavirüs Salgınından dolayı Sivil Toplum Çalışmalarının da (gönüllülük projelerinin ertelenmesi, bireylerin bir araya gelme ortamının yaratılamaması vb.) bir takım kısıtlamalara uğraması nedeniyle (aynı zamanda projenin ortaya çıkış nedenidir) KOP Gençlik Ulusal Kitap Okuma Ağı Projesi olarak tasarlanıp ulusal ağa açılmayı ve daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir.

Projenin Amaçları:
Türkiye’deki gençlerin kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlamak.
Türkiye’deki kitap okuma oranlarının artmasını sağlamak.
Coranavirüs Salgını nedeniyle içinde bulunduğumuz dönemde bireyleri evde kalmaya teşvik etmek.
Coranavirüs Salgını nedeniyle Sivil Toplum alanında kısıtlanan gönüllülük projelerinin olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesine yardımcı olmak.
Türkiye’deki gençlerin farklı hobiler edinmesini sağlamak.
Gençlerin kötü alışkanlıklar kazanmalarının önüne kitap okuma alışkanlığı kazanarak geçilmesini sağlamak.
Ülkemizdeki gönüllülük projelerine okuyan, emek veren aktif gönüllü katılımcılar kazandırmaya yardımcı olmak.

 

Projenin Faaliyetleri: 

Proje başvurularının alınması

Online kitap okuma tablonun hazırlanması

Katılımcı seçimlerinin yapılması

1 Nisan 2020 tarihi itibariyle projenin başlangıcı

Aylık süreçlerde dereceye girenlerin açıklanması

Aylık süreçler içinde kitap okumaya yönelik çeşitli etkinliklerin (online kahoot bilgi yarışmaları, online görüşmeler) yapılması

Yerel ve ulusal ağdaki gençlik buluşmalarının yapılması 

Kitap ve gençlik çalıştayının yapılması  

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin!sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

***Projenin İşlevi: Proje 25 katılımcıyla Nisan ayında başlayacaktır. Proje süreçleri online ortamda katılımcıların günlük olarak okuduğu kitap sayfa sayılarını online kitap okuma tablosuna gün gün girmeleriyle yürütülecektir. Bu online kitap okuma tablosu lig mantığı (günlük olarak en fazla kitap okuma sayfa sayısından en aza doğru sıralanma) sistemi ile işlemektedir. Bunun en önemli nedeni en fazla kitap okuyup proje kapsamında dereceye girme ve proje kapsamında daha az kitap okuyan katılımcıların projenin kendini yenileyebilmesi içinde saf dışı (ligden düşmesi) kalması gibi uygulamaları olmasından kaynaklanmaktadır. Kitap okuma tablosunda ilk 3’e girenler ve 4. 5. 6. sırada olanlar dereceye girecektir, son 5’te (20. ve 25. sıralar arasında) olanların projenin kendini yenileyebilmesi için saf dışı (ligden düşme) kalarak yerini yeni katılımcılara bırakmaları planlanmaktadır.
Not, dereceye girenlere tanınacak özel haklar haksız rekabet olmaması ve projenin bu özel haklar için farklı amaçlarla kullanılmasının önüne geçmek için şu anda açıklanmamaktadır. Dereceye girenler Nisan sonunda açıklanacaktır (dereceye girenlere tanınacak özel haklar hakkında ipucu, bu özel haklar yine gönüllülük projeleri ve kitaplar ile bağlantılıdır).

Proje Kapsamında Sürdürülebilirlikte Gerçekleştirilmesi Planlanan Etkinlikler, aylık kitap okuma tablosu (ilk etabın Nisan ayı itibariyle başlaması planlanmaktadır), kitap okumaya yönelik çeşitli etkinlikler (online kahoot bilgi yarışmaları, online görüşmeler), yerel ve ulusal gençlik buluşmaları, kitap ve gençlik çalıştayı.

Projenin Çalışma Ekibi,
Proje Editörü, Tayfun DEMİRCAN
Proje Sözcüsü, Kamber CEYLAN
Projenin Yazılım İşleri Sorumlusu, İlhami TURAN
Projenin Ana Kadrosu ve Gönüllüleri, Zeynep KARVAN, Halime Nur BEYAZ, Sena AKALAN, Arife ERTAN, Esra YİGE, Remziye DUMANDAĞ, Nur KESKİN, Süleyman SALCI, Cemal ERFİDAN, Zeynep ÇAKIRBEY, Bahattin KÖSEOĞLU

Projenin Onur Üyeleri, ‘’Gençliğin Ağabeyi’’ Ahmet KATIKSIZ ve Ayşenur Bulut KATIKSIZ’DIR.

***Projeye Seçilme Kriterleri,
*Günlük kitap okumak
*Kitap okumayı hayat felsefesi haline getirmiş olmak
*Projeye vakit ayırmaya zamanı olmak (okunulan kitap sayfa sayılarının günlük olarak tabloya işlenmesi zorunludur)
*Projede yer almak için motivasyonu yüksek olmak.
*Projeye herhangi bir menfaat beklemeden başvurmak.
Not, projede yer almak için en az 18 yaşında olmak gereklidir. Üst yaş sınırında ise herhangi bir kısıtlaması yoktur.

PROJENİN SON BAŞVURU TARİHİ YOKTUR! Başvurular gelmeye başladığı andan itibaren değerlendirme başlayacak olup katılımcılar seçilerek projenin ilk Nisan ayı etabının başlaması planlanmaktadır. Proje kendini yenileme özelliğine sahip olduğu için gelen başvurular doğrultusunda ise her ay yeni bir değerlendirme yapılacaktır.

Proje Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Sosyal Medya Hesabını Takip Edebilirsiniz!
http://instagram.com/e.tayfunundijitalplatformu

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler