Haberler

Genç İşsizliğine Çözüm Yolunda: “Kariyer Yönetimi Eğitmen Eğitimi” düzenlendi

0
Genç İşsizliğine Çözüm Yolunda: “Kariyer Yönetimi Eğitmen Eğitimi” düzenlendi

“Kariyer Yönetimi Eğitmen Eğitimi” Gençlik Çalışmaları Derneği tarafından düzenlenen, Avrupa Birliği‘nin Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından hibelenen bir eğitim kursu projesidir. Projede Polonya, Romanya, Bulgaristan, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Türkiye’den 34 gençlik çalışanı katılımcı olarak yer almıştır.

Gençlik Çalışmaları Derneği tarafından organize edilen projeye İstanbul Bilgi Üniversitesi (BilgiTalent) ve Abdullah Gül Üniversitesi (Gençlik Fabrikası) aktif destek olmuştur. Faaliyetlerin düzenlenmesi ve içerik destekleri için kendilerine teşekkür ederiz.

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin!sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

İşsizliğinin ve yetersiz sosyal şartların getirdiği engellerle karşılaşan genç nüfus için sosyal red ve muhtaçlığın oluşturduğu risk ile başa çıkabilmek için doğru kariyer yönetimi büyük önem arz ediyor. Gençlere kendi kariyer planlanlamalarında destek olmayı ve gençlik çalışanlarını kariyer yönetimi hakkında eğitmeyi amaçlayan Gençlik  Çalışmaları Derneği, Kariyer Yönetimi Eğitmen Eğitimi projesini organize etti. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesi’nin ev sahipliği ile uygulanan proje gençlik çalışanlarını kariyer yönetimi hakkında eğitmeyi hedeflemiştir.

Bu alanda eğitim alan gençlik çalışanları kendi ülkelerindeki ve yerellerinde bulunan gençlere işe yönlendirme, kariyer danışmanlığı ve kariyer planlama hizmetleri verecektir. Bu sayede yerelde gençlik kuruluşları aracılığı ile işsizlik ile mücadele edilmiş olacaktır.  Bu süreçte, katılımcılar kariyer yönetimi ve Erasmus+ projelerinin kariyer üzerindeki etkileri hakkında bilgi sahibi oldular. Kendi tecrübelerini ve farklı ülkelerde yapılan uygulamaların, gençler üzerindeki olumlu etkilerini paylaştılar. Bu süreçte kariyer yönetiminin yanı sıra, gençlik istihdamı hakkında yaptıkları çalışmaları birbirleriyle paylaşıp, gelecek projeler için yeni ortaklıklar geliştirdiler.

Ayrıca bu süreçte katılımcılar projenin Türkiye ortaklarından biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kariyer merkezini (BilgiTalent) ziyaret edip, merkezin uyguladığı iyi uygulama örneklerini öğrenme fırsatı buldular. Projenin diğer Türk ortağı olan Abdullah Gül Üniversitesi ve diğer uluslararası ortakları temsil eden katılımcılar, kendi kurumlarında yaptıkları çalışmaları birbirleriyle paylaştılar.

Projede Gençlik Çalışmaları Derneği Başkanı Mehmet ÇETİNKAYA, Genel Sekreteri H. Şansel ÇETİNKAYA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Serhat GÜLER eğitmen olarak yer alırken, Clara Molina AMADOR, İbrahim Halil ÇETİNKAYA, Barış TAŞCI ve Engin OSKAN kolaylaştırıcı eğitmenler olarak yer almıştır.

Proje kapsamında gençlik kuruluşlarında kullanılmak üzere hazırlanan “Gençlik Kuruluşları İçin Kariyer Yönetimi Rehberi” yakında sosyal medya hesaplarımızdan ve web sitemizden yayınlanacaktır.

Projenin faaliyetlerinin özeti olan video aşağıdaki adresten incelenebilir:

 

Yorumlar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler