​30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda ödül kazananlar açıklandı

​30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda ödül kazananlar açıklandı

Aydın Doğan Vakfı tarafından nitelikli medya çalışanı ve yöneticisi yetişmesine katkı amacıyla 29 yıldır düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması bu yıl ilk kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ortak girişimiyle 30. kez yapıldı.

30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini törende aldı.

Bu yıldan itibaren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Aydın Doğan Vakfı’nın (ADV) ortak girişimiyle düzenlenmeye devam eden Genç İletişimciler Yarışması’nın ödül töreni, Hilton İstanbul Bosphorus’ta yapıldı. 30’uncu kez düzenlenen yarışmaya, 36 üniversitenin iletişim fakültelerinden Yazılı, Görsel, İşitsel ve İnternet Yayıncılığı dallarında 486 öğrencinin 537 projeyle katıldı. Seçici Kurullar 21 üniversiteden 59 öğrencinin toplam 43 projesini ödüle değer buldu. Törende gençler, heyecanları ve projeleriyle gurur tablosu oluşturdu.

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin!sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

Bu yıl 30. kez düzenlenen yarışmaya bugüne kadar 20 bine yakın öğrenci 15 binden fazla projeyle başvurdu. Çağan Irmak, Güven İslamoğlu, Cüneyt Özdemir, Yağız Şenkal, Şirin Ediger ise daha önce bu yarışmada ödül alan ve bugün medyada önemli pozisyonlara gelmiş ve başarılı haberlere imza atmış isimlerin bazıları.

“Genç iletişimciler geleneksel ve yeni medya arasında köprü kuracak”

Ödül töreninde bir konuşma yapan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, Açılış konuşmasında “Genç İletişimciler Yarışmasını bu yıldan itibaren gazetecilik sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile beraber düzenliyoruz. İletişim sektörüne gönül vermiş gençlerimizin yoluna, artık Cemiyet ile birlikte ışık tutacak olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Sözlerine “Medya endüstrisi teknolojik dönüşümün farkında, geleneksel medya dijital medyayla bir arada yaşamayı öğrenmeye çalışıyor. Medyanın dikkate alması gereken temel bir konu var; değerli içerik oluşturmak. Değerli içerik aynı zamanda kalite, sorumluluk, güvenirlik gibi kavramları da içinde barındırıyor.” Diyerek devam eden Dogan Yalçındağ Genç iletişimcilerin geleneksel ve yeni medya arasında köprü kurulmasında büyük rol oynayacağını vurgulayarak, gençlere, “Başarının temel sırrı, sevdiğiniz bir işte çalışmak ve işinizi tutkulu bir şekilde yapmaktır. Ne mutlu size ki severek yapacağınız bir meslek seçmişsiniz… Şimdi sıra, bu meslekte başarılı olarak, adınızı Türk medya tarihine yazdırmakta… Başarıyı istemeli ve vazgeçmemelisiniz. Kendinize inanın ve güvenin. Çünkü biz size inanıyor ve güveniyoruz” diye seslendi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto: “Dürüst yapıldığında gazetecilik çok onurlu bir meslektir”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise 30. Genç İletişimciler Yarışması’na katkıda bulunmaktan mutlu olduklarını belirterek genç gazeteci adaylarına seslendi:

“Medyanın genel anlamda içinde bulunduğu farkındasınız. Çok iyi günler geçirmiyoruz. Gazeteci olarak da asla umudumuzu kaybetmiyoruz. Çünkü zaman zaman dile getirdiğimiz eski dönemlere bakınca pek çok darbe, sıkıntı geçirdi bu ülke. Ama gazetecilik hepsinden yüz akıyla çıkmayı başardı. Yine öyle olacağını düşünüyorum. Genç gazeteci adayı arkadaşlarıma sorgulayan, irdeleyen bir dil edinmelerini diliyorum, çok okumalarını tavsiye ediyorum. Türkiye ne çekiyorsa cehaletten çekiyor. Bugün laik Cumhuriyeti’n özlemini çekiyoruz, demokrasinin özlemini çekiyoruz. Gazeteciler olarak duruşumuzdan hiç ödün vermiyoruz. Sizin de bu onurlu mesleği seçtiğinizde size ‘Bu zamanda gazetecilik yapılır mı?’ diyecekler. Dürüst yapıldığında, evrensel gazetecilik ilkelerine uygun yapıldığı zaman çok onurlu bir meslektir gazetecilik. İçine girdiğiniz zaman göreceksiniz. Ödül kazanan tüm genç arkadaşlarımı kutluyorum.”

Genç iletişimcilerin mutluluk ve heyecan dolu günü

İletişim Fakültesi Lisans öğrencilerinin 2018 – 2019 ders yılında yaptıkları çalışmalarla katıldıkları yarışmanın ödül törenine; Aydın Doğan Vakfı’nın Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, TGC Başkan Yardımcısı ve Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu BaşkanıHakan Güldağ, Genel Sayman Ahmet Özdemir, TGC Yönetim Kurulu üyeleri CNN İstihbarat Şefi Göksel Göksu, TRT İstanbul Haber Müdürü İhsan Yılmaz, Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş ve Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Semra Kardeşoğlu, TGC Onur Kurulu Başkanı Altan Öymen, NetD Müzik Genel Müdürü Feride Başbuğ, Hürriyet Gazetesi Yazarları Sedat Ergin, Ertuğrul Özkök, TGC Denetim Kurulu Üyesi Engin Başcı, TGC Balotaj Kurulu üyeleri Haşmet Yavuz, Serkan Ocak,kıdemli üyeler Faruk Bildirici, Garbis Özatay, Uğur Gürtunca, Mehmet Gündüz, Kenan Akın, Engin Köklüçınar, Naci Karaman, Murat Erdin, Olay Tan, Handan Barlas ve Baturhan Koçak’ın yanı sıra rektörler, dekanlar, gazeteciler, öğretim görevlileri ve finale kalan öğrenciler katıldı.

Sunuculuğunu Şule Zeybek’in yaptığı 30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’nde öğrenciler büyük heyecan yaşadı. Yarışma kategorilerinde birincilik ödülü sahibi olan tüm öğrenciler Ödül Heykelciği ile 1.000 TL para ödülünün yanı sıra 500 TL değerinde Hepsiburada hediye çeki; ikincilik ödülü sahibi olan tüm öğrenciler Ödül Heykelciği ile 300 TL değerinde para ödülü ve 150 TL Hepsiburada hediye çeki; üçüncülük derecesine sahip öğrenciler de Ödül Heykelciği ile 200 TL para ödülü ve 100 TL Hepsiburada hediye çekinin sahibi oldular. ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ Ödülüne değer bulunan katılımcılar ise Ödül Heykelciğinin yanı sıra 1.000 TL’lik para ödülü ve 500 TL Hepsiburada hediye çeki almaya hak kazandı.

Ayrıca Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Grubunun iş birliği ile yarışmanın birincilerinden seçilecek toplam 5 öğrenci, yaz ayı içinde NetD, Slow Türk, Hürriyet Emlak, Doğan Kitap ve Doğan Burda’da 1 aylık staj yapma imkanına sahip olacak.

Törenin sonunda ödül kazanan üniversitelerin iletişim fakültelerinin dekanlarına ADV Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ ve TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş anı plaketi verdi.Tören toplu fotoğraf çekimi ve ikramla son buldu.

30. TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ AYDIN DOĞAN GENÇ İLETİŞİMCİLER YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER VE PROJELERİ

YAZILI DAL

Haber-Haber Araştırma kategorisindeki birincilik ödülü Aydın Doğan Vakfı’nın Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan tarafından verilirken, kategoride ikinci ve üçüncü olarak dereceye giren öğrenciler ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan’ın elinden aldı.

Haber ve Haber Araştırma

BİRİNCİLİKÇukurova Üniversitesi Sudet KaragözAlper, Venhar Hanım ve

SMA hastaları

İKİNCİLİKÇukurova Üniversitesi Asım ÇetinKaraisalı Tarım Emekçileri

ÜÇÜNCÜLÜKİstanbul Aydın ÜniversitesiSebahat Çağla KaraKakava Şenliği -Oynamaya

Geldik Oynamaya

Röportaj

Yazılı dalın “Röportaj” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini TGC Onur Kurulu Başkanı Altan Öymen ve TGC Başkan Yardımcısı ve Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk verdi.

BİRİNCİLİKİstanbul Arel ÜniversitesiBurak ToprakGöçmen Cenneti

İKİNCİLİKÇukurova Üniversitesi Çağdaş AkSilinen bir geçmişin üstüne

yeni bir yaşam

ÜÇÜNCÜLÜKYeditepe ÜniversitesiUmut Barış GüntavGünde en az beş-altı ölü

yıkıyorlar

Mizanpaj

Yazılı dalın “Mizanpaj” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ verdi.

BİRİNCİLİKÇukurova Üniversitesi Çiğdem AkdoğanAnlatı

İKİNCİLİKİstanbul ÜniversitesiBeste BudanFotoğraf(t)a Sonsuz bir Ara

ÜÇÜNCÜLÜKGümüşhane ÜniversitesiGizem TemirÖğrencilerin Bilgi Deposu

Fotoğraf

Yazılı dalın “Fotoğraf” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini TGC Genel Saymanı Ahmet Özdemir verdi.

BİRİNCİLİKKırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Tınıstan Temircan Uulu

‘Lenin ile bayram namazı’

İKİNCİLİKKırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Guliza Urustambek kızı

‘apokaliptik’

ÜÇÜNCÜLÜKOndokuz Mayıs ÜniversitesiAçelya Kaynar Sonsuz

Spor

Yazılı dalın “Spor” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök verdi.

BİRİNCİLİKGümüşhane ÜniversitesiBatuhan AtalarGümüşhane’nin sporcu

fabrikası

İKİNCİLİKErciyes ÜniversitesiTuğçe ÖzdemirHem Futbolu Hem Sanatı

ile Dünyaca Ünlü; Asamoah Gyan

ÜÇÜNCÜLÜKÇukurova Üniversitesi Mehmet ŞahutoğluCem Dizdar’la spora

manşet attık futbol bizi

anlatıyor

GÖRSEL DAL

30. Türkiye Gazeteciler Cemiyet, Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması ikinci ana dalı olan görsel dalın televizyon haberi ödüllerini TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi.

Televizyon Haberi

BİRİNCİLİKMarmara Üniversitesi Buse ErelÇağın Yeni Hastalığı

“NOMOFOBİ”

İKİNCİLİKFırat ÜniversitesiMücahit Demirsamanlıktan okul

İKİNCİLİKFırat ÜniversitesiZenün Yeşilsamanlıktan okul

İKİNCİLİKFırat ÜniversitesiMüslüm Demirtaşsamanlıktan okul

ÜÇÜNCÜLÜKİstanbul ÜniversitesiSimge ErtenKadına Saygı Minibüsü

Belgesel

Görsel dal belgesel kategorisi ödülleri TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı tarafından verildi.

BİRİNCİLİKGümüşhane ÜniversitesiAbdurrahman DemirPembe Kimlik

BİRİNCİLİKGümüşhane ÜniversitesiTolunay TekmekPembe Kimlik

BİRİNCİLİKGümüşhane ÜniversitesiKader KızılateşPembe Kimlik

İKİNCİLİKBahçeşehir ÜniversitesiCedaynur Avcı Güvercinler Gideli

İKİNCİLİKBahçeşehir ÜniversitesiZelal ÇelikGüvercinler Gideli

İKİNCİLİKBahçeşehir ÜniversitesiMeltem BeşiktaşGüvercinler Gideli

İKİNCİLİKBahçeşehir ÜniversitesiYasmin NayalGüvercinler Gideli

ÜÇÜNCÜLÜKMersin ÜniversitesiAhmet PetekBarê Mı Gıran O (Yüküm

Ağır)

Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar Özel Ödülü:

Bu yıl da Genç İletişimciler Yarışması’nda “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” belgesel ödülünü kazanana TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı verdi.

Kırgızistan-Türkiye Manas ÜniversitesiAydana TopçubaevaAyana

Kısa Film

“Kısa Film” kategorisindeki ödülleri Program Yapımcısı Aslı Öymen verdi.

BİRİNCİLİKErciyes ÜniversitesiNuran Püsküllüİkame

İKİNCİLİKİstanbul Şehir ÜniversitesiRamazan Kılıç Depo İşçileri

ÜÇÜNCÜLÜKErciyes ÜniversitesiOsman ÇakırRötar

Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar Özel Ödülü:

“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” kısa film ödülünü kazanana yine Program Yapımcısı Aslı Öymen verdi.

Ege ÜniversitesiEkrem ÖzgençÇizgilerin Dışında

İŞİTSEL DAL

Yarışmanın diğer ana dalı olan işitsel dalda Radyo Haber Spikerliği ödüllerini kazanan öğrencilere Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök tarafından verildi.

Radyo Haber Spikerliği

BİRİNCİLİKÇukurova Üniversitesi Çağrıbey Çakır Radyo Atina

İKİNCİLİKSelçuk ÜniversitesiSercan EryiğitYerel Seçim Rehberi

ÜÇÜNCÜLÜKAnkara Hacı Bayram Veli ÜniversitesiNazmiye AksayaDünya Turu

ÜÇÜNCÜLÜKAnkara Hacı Bayram Veli ÜniversitesiŞahin Tarlabölen

Dünya Turu

Radyo Programcılığı

İşitsel dal Radyo Programcılığı kategorisi ödülleri TGC Yönetim Kurulu Üyesi ve CNN Türk İstihbarat Müdürü Göksel Göksu tarafından verildi.

BİRİNCİLİKSelçuk ÜniversitesiEmre OcakAksanlı Melodiler

İKİNCİLİKErciyes ÜniversitesiAsker AkerMevsim ve Enes’ in

Maceraları

İKİNCİLİKErciyes ÜniversitesiŞeyma Nur ErbayMevsim ve Enes’ in

Maceraları

ÜÇÜNCÜLÜKYeni Yüzyıl ÜniversitesiFerdi Akdoğan Gezgin Çerçici

İNTERNET YAYINCILIĞI

İnternet yayıncılığı dalındaki İnternet Sitesikategorisinde yarışan genç iletişimcilere ödülleri diken.com.tr kurucusu Harun Simavi tarafından verildi.

İnternet Sitesi

BİRİNCİLİKSelçuk ÜniversitesiŞahin BingölEvrene Yolculuk

BİRİNCİLİKSelçuk ÜniversitesiOsman ÜnalEvrene Yolculuk

BİRİNCİLİKSelçuk ÜniversitesiOsman Berat AçıkEvrene Yolculuk

İKİNCİLİKÜsküdar ÜniversitesiSema KahrimanVeriyle

ÜÇÜNCÜLÜKAnadolu ÜniversitesiOnur KenarPortfolyo Gezegeni(m)

Blog

Blog kategorisinde yarışan öğrencilere ödülleri TGC Yönetim Kurulu Üyeleri, Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş ve TRT İstanbul Haber Müdürü İhsan Yılmaz tarafından verildi.

BİRİNCİLİKSelçuk ÜniversitesiMusa Emir ŞenSiyahlı Yönetmen

BİRİNCİLİKSelçuk ÜniversitesiRecep Demirci Siyahlı Yönetmen

İKİNCİLİKÜsküdar ÜniversitesiNilay Tuğçe BostancıHayata Dair Hikayem

ÜÇÜNCÜLÜKAnadolu ÜniversitesiOnur KenarAnime Stüdyo

Sosyal Medya Projesi

Sosyal medya projesi dalında kazananlara ödülleri TGC Genel Sekreter Yardımcısı, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve TGC Yönetim Kurulu Üyesi, Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Semra Kardeşoğlu tarafından verildi.

BİRİNCİLİKErciyes ÜniversitesiYasin ÖzkanDijital Türk

İKİNCİLİKSelçuk ÜniversitesiMustafa Mete KarakuşYouTube Haber TV

ÜÇÜNCÜLÜKÜsküdar ÜniversitesiMeliha BalamanÜsküdar’da Hediye

Var

ÜÇÜNCÜLÜKÜsküdar Üniversitesi Muhammet Şahan Şengül Üsküdar’da Hediye

Var

ÜÇÜNCÜLÜKÜsküdar Üniversitesi Elif Sena Demiroğlu Üsküdar’da Hediye

Var

ÜÇÜNCÜLÜKÜsküdar Üniversitesi Lütfiye Öztunç Üsküdar’da Hediye

Var

İnternet Medya Sitesi

İnternet Yayıncılığı dalında İnternet Medya Sitesi kategorisi ödülleri NetD Müzik Genel Müdürü Feride Başbuğ tarafından verildi.

BİRİNCİLİKÜsküdar ÜniversitesiEce ÖzipekGüneşe Dokunan

Kadınlar

BİRİNCİLİKÜsküdar ÜniversitesiNuriye Serenay ÖzkanGüneşe Dokunan

Kadınlar

BİRİNCİLİKÜsküdar ÜniversitesiBüşra KaplanGüneşe Dokunan

Kadınlar

İKİNCİLİKAkdeniz ÜniversitesiAbdulkadir Onur KöseoğluUni FM – Şehrin

Radyosu

ÜÇÜNCÜLÜKÖdüle değer çalışma bulunamadı

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler