Türkiye’nin sağırlara yönelik ilk dijital okulu kuruldu!

Sağır toplumun eğtimde yaşadığı fırsat eşitsizliklerine 2016 yılından beri çözümler getiren Anlatan Eller, şehir fark etmeksizin herkesin eşit olarak yararlanabileceği, Anlatan Eller Dijital Okulu‘nu açtı.

Türk İşaret Dili desteği ile sağır topluma eğitim veren sosyal girişim olan Anlatan Eller, sağır bireylerin eğitimde yaşadıkları fırsat eşitsizliklerine 19 Aralık 2016 tarihinden bu yana Türk İşaret Dili destekli eğitimler ile çözüm getiriyor.

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin!sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

Sağırların eğitim ve istihdam olanaklarını arttırmak için sağırlara ve işitenlere yönelik kapasite gelişimini destekleyen Anlatan Eller; kişisel ve kurumsal düzeyde eğitimler düzenleyip ve yeni yöntemler geliştiriyor, sağırlar için eşit iletişime dayalı alternatif eğitim alanları oluşturuyor, sağırların hayata tam katılımını desteklemek için kamu, özel sektör ve sivil toplum arasında köprüler inşa ediyor ve erişilebilirliği arttırmak için kamu ve özel sektörle birlikte çözümler geliştiriyor.

Sağırların kendi hikâyelerini bağımsızca anlatabildikleri ve kendi istedikleri hayatı yaşayabildikleri bir dünya hayali kuran Anlatan Eller, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Anlatan Eller Dijital Okulu’nu açtı. Engelli raporu veya engelli kartına sahip herkes www.anlataneller.org.tr web sitesinden üye olup, ücretsiz olarak Anlatan Eller Dijital Okulu’ndaki matematik eğitim videolarından faydalanabilirler. Çevrimiçi eğitim videoları sayesinde şehir fark etmeksinizin herkes bu okula ücretsiz olarak üye olabilecek.

Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen Engelli KPSS’de Anlatan Eller öğrencileri bireysel başarılarını %56 arttırdı. Dijital Okul ile Nisan 2020’de gerçekleşecek Engelli KPSS’de her bireyin bireysel başarısını %70 arttırmasını hedefleniyor.

Sağır bireyler birincil iletişim dillerinde eğitim alamıyor

Sağır bireyler birincil iletişim dillerinde eğitim alamamaktadırlar. Yani Türk İşaret Dili desteği ile ülkemizde eğitim alamıyorlar. “Benim öğretmenim işaret dilini bilmiyordu.”

Bununla ilgili bazı araştırmalar var: Liseden mezun olmuş olan bir sağır bireyin okuduğunu anlama seviyesi ilkokul 4. sınıf öğrencisi ile eş değer. Sağır bireylerin lise ve üstü okullardan mezun olma oranı işiten bireylere göre %27 daha az. Anlatan Eller, 2016 yılından beri bu fırsat eşitsizliğine Türk İşaret Dili destekli eğitimler ile çözümler getiriyor.

Anlatan Eller Anlatan Eller Dijital Okulu

 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler