Gençlik Örgütleri Forumu (GoFor), Türkiye Ulusal Gençlik Konseyi olarak Avrupa Gençlik Forumu üyesi oldu !

Gençlik Örgütleri Forumu, Türkiye Ulusal Gençlik Konseyi olarak Avrupa Gençlik Forumu üyesi oldu !

Gençlik Örgütleri Forumu ( GoFor ), Türkiye’de gençlik politikasının hak temelli bir yaklaşımla ele alınması konusunda çalışan Gençlik Örgütleri Forumu, gençlik örgütlerinin birlikte hareket ettiği ortak bir platformdur

17 Senelik Mücadele

2003’ten 2013’e kadar bir çok gençlik örgütü farklı projelerle gençleri ve gençlik örgütlerini bir araya getirerek “Ulusal Gençlik Konseyi” yapısını oluşturmaya çalıştı. Bu projeler ve toplantılar “Ulusa Gençlik Konseyi Girişimi , Ulusal Gençlik Konseyi Platformu” isimleriyle anıldı.

www.go-for.org

2013 bu mücadelenin en sonuç verdiği sene oldu. Gençlik örgütlerinin yayınladığı deklarasyona kayıtsız kalmayan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulusal Gençlik Konseyi yapısını oluşturmak için görüşmeler başladı. Akabinde TBMM’den Ulusal Gençlik Konseyi’nin yasal zeminini oluşturacak yasa geçti. Yapılan görüşmeler ve çıkan yasadan sonra Ulusal Gençlik Konseyi’nin bağımsız bir yapıya sahip olmayacağından endişe eden gencik örgütleri UGK’nın artık bir girişim olarak değil yasal statüsü olan bir zeminde çalışmalarında devam etmesine karar verdi ve çalışmalar başladı. UGK’nın Gençlik Örgütleri Forumu Derneği (GoFor) olarak tüzel kişiliğine kavuşması Ocak 2015’te gerçekleşti. 

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin! sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

Gençlik Örgütleri Forumu,

Nedir bu Ulusal Gençlik Konseyi ?

100’den fazla ülkede aktif olarak çalışmalarını sürdüren  Ulusal Gençlik Konseyleri, esas olarak gençlik örgütleri aracılığıyla gençlerin konsolide sesi olarak hizmet etmektedir. Ulusal bir temsil yapısı, devlet kurumları için danışma ve bilgi toplama sürecini kolaylaştırmanın yanı sıra, gençlik örgütlerinin gençlikle ilgili meseleleri savunmada birlikteliğine işaret eder.

Ulusal Gençlik Konseylerinin çoğu, gençlik örgütleri ve gençler için en önemli olan değişikliklerin savunulmasına yönelik çabalarının çoğuna odaklanır. Ek olarak, Ulusal Gençlik Konseyleri bilgi sağlar, kapasite geliştirir ve üye kuruluşlara bilgi merkezi olarak davranır.

Maalesef Türkiye’nin devlet tarafından tanınan hali hazırda çalışmalarına devam eden bir Ulusal Gençlik Konseyi yok.

Avrupa Gençlik Forumu’na üye olmak neden bu kadar önemli  ?

Avrupa Gençlik Forumu, Avrupa düzeyinde hak temelli çalışmalar yapan ve politikaların gençlik alanında belirlenmesinde rolü olan en önemli örgütlenme. AGF’nin üyelerini ülkelerdeki Ulusal Gençlik Konseyleri ve Kar Amacı Gütmeyen Uluslararası Gençlik Kuruluşları oluşturuyor. Şu an 150 aktif AGF üyesi var. Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından fonlanan AGF, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Parlamentosu tarafından tanınıyor. 

Şu an GoFor’u Türkiye’nin Ulusal Gençlik Konseyi olarak tanıyan AGF, bu mücadeleyi güçlendiriyor.

Neler Oldu ?

3 senedir Brüksel’de ve Avrupa’nın çeşitli Ulusal Gençlik Konseyleri’nde lobi çalışmaları yapan GoFor, 23 Kasım Cumartesi günü Avrupa Gençlik Forumu Genel Kurulu’nda oylamaya çıktı. Ela Serpil Evliyaoğlu, Baran Çağlar Çetinkaya ve Hasan Oğuzhan Aytaç’ın temsil ettiği GoFor tüm blokların desteğini alarak, “5 Hayır, 6 Çekimser” oyla beraber 66 Evet oyuyla Avrupa Gençlikv Forumu’na gözlemci statüsüyle üye oldu.

www.go-for.org

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler