Çelikel Eğitim Vakfı Yeni Bursiyerlerini Karşıladı!

Çelikel Eğitim Vakfı Yeni Bursiyerlerini Karşıladı

Rıdvan Çelikel’in kurucusu olduğu Çelikel Eğitim Vakfı’nın gençlere sağladığı burs, sosyal ve kültürel gelişim destek programı Alev Topları Programı’na bu yıl 5.121 öğrenci başvuruda bulundu. Çelikel Eğitim Vakfı, grup ve bireysel mülakatlar ile sürdürülen yoğun bir değerlendirme sürecinin ardından yeni bursiyerleriyle yılın ilk atölyesinde bir araya geldi. Program, ihtiyaç sahibi, başarılı ve belli yetkinlikleri sağlayan üniversite öğrencilerine 12 aylık burs desteğinin yanı sıra; eğitimler, sanatsal ve kültürel etkinliklere katılım, dergi abonelikleri, kitap hediyeleri gibi çalışmalarla gençlerin hayatlarının tümüne yayılan bir gelişim desteği de sunuyor.

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin! sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

Adını, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1923 yılında daha nitelikli eğitim almak üzere yurt dışına gidecek gençlere yazdığı telgrafta, “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz” anekdotundan alan “Alev Topları Programı”, 2019-2020 eğitim öğretim yılının yeni bursiyerlerini (kıvılcımlarını) belirledi. Kişisel farkındalığı yüksek, iletişim becerileri kuvvetli, sosyal sorunlara kalıcı çözümler üretebilen, etik bakış açısına sahip bireylerin yetişmesine olanak sağlamak için Rıdvan Çelikel’in 2007 yılında kurduğu Çelikel Eğitim Vakfı tarafından hayata geçirilen program, bursiyerleri için sürekli gelişim ekosistemi sağlıyor, onlarla sürekli iletişim ve etkileşimi önemsiyor.

Burs desteğinin yanı sıra bursiyerlere sosyal ve kültürel gelişim fırsatları sağlanacak.

Program kapsamında, kıvılcımlara 2019-20 eğitim öğretim yılı için, 12 ay boyunca aylık 700 TL tutarında burs desteği verilecek. Bununla beraber, program kapsamında, her kıvılcım grubuna özel tasarlanan duygusal ve sosyal gelişim odaklı atölye ve seminerler, sanat faaliyetlerine katılım, kitap hediyeleri, dergi ve İKSV Sarı Lale Kart abonelikleri gibi destekler ile kıvılcımların kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlanıyor. Bunların yanı sıra, yeni kıvılcımların “Akran Danışmanlık Sistemi” ile deneyimli kıvılcımlardan alacakları danışmanlık desteği ise, üniversitenin ilk yıllarındaki uyum süreçlerini kolaylaştırıyor. Ayrıca, Çelikel Eğitim Vakfı’nın çeşitli proje ve programlarında sürdürülebilir gönüllülük imkanı yakalayan kıvılcımların ilgi alanlarını etki alanlarına dönüştürerek değer yaratmaları ve sosyal becerilerini deneyimleyerek geliştirebilmeleri de hedefleniyor. “Profesyonel Gelişim Desteği” ile mezuniyet öncesi staj olanakları ve profesyonel çalışma hayatları için kariyer danışmanlığı desteği de alan kıvılcımlar her yönden daha donanımlı bireyler olmaya hazırlanıyor.

Programın bursiyerlerinden Marmara Üniversitesi Hukuk Lisans Öğrencisi Aleyna Sağlam, Alev Topları Programı’nı şu sözlerle anlattı: ‘Alev Topları Programı, kendi adıma söyleyebilirim ki bana bir sorumluluk, vazife yüklüyor. Bu vazife içinde bulunduğum dünyaya, insanlığa ve kendimi gerçekleştirme yolunda varlığıma karşı uyaran bir düşünce. Bu Program bize her adımını kendimizin atacağı, yolunu kendimizin belirleyeceği bir yolculuk vaad ediyor. Bu yolda bize çeşitli noktalarda destek olduğunu ve rehberlik ettiğini söyleyebilirim. Kendimi, insanları, yapacağım mesleği daha iyi tanıma fırsatı bulmamı sağlıyor bu Program.’

Bugünün Kıvılcımları Yarının Alev Topları …

‘’Bugünün Kıvılcımları, yarının alev topları’’ söylemi ile ifade edilen Alev Topları Programı’nın isminin hikayesi de oldukça dikkat çekiyor. Programın felsefesini anlatan ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bir telgrafından yola çıkan bir isim “Alev Topları”.

1923 yılında, ileride başbakanlık yapacak bir öğrenci olan Sadi Irmak, on bir kişilik bir ekiple Avrupa’da okumak üzere burs kazanıyor. Sadi Irmak, devletin içinde bulunduğu zor durumun farkında, dolayısıyla Avrupa’ya gidince burs desteğinin her an kesilebileceğini düşünüyor ve gitmemeye karar veriyor. Tam bu sırada Mustafa Kemal Atatürk’ün kısa ama Sadi Irmak’ın ve hatta ülkemizin kaderini değiştiren şu telgrafı ulaşıyor eline: “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz”.

Aynı bakış açısıyla, tam 90 yıl sonra geleceğin alev topları için yola çıkan Çelikel Eğitim Vakfı, eğitim alanında bugüne dek yüzlerce öğrenciye burs ve özel programlar ile destek vererek ülkemizin eğitim seviyesini ve yaşam kalitesini arttırmak için çalışıyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler