Sivil Düşün #İklimİçin Kampanyası Devam Ediyor!

Sivil Düşün, AB Türkiye Delegasyonu’nun ‘İklim Eylem Haftası’ kapsamında düzenlediği yeni kampanyası #İklimİçin devam ediyor!

Sivil Düşün, AB Türkiye Delegasyonu’nun ‘İklim Eylem Haftası’ kapsamında düzenlediği yeni kampanyası ile #İklimİçin ne yapılabilir sorusuna cevap arıyor…

Fosil yakıtları yaygın kullanan enerji ve gıda sektöründe ne gibi düzenlemeler var? Ne gibi düzenlemeler gerekiyor? Yenilenebilir enerji konusunda ne noktadayız? Düşün karbonlu ekonomiye ve yaşam tarzına nasıl geçiş yapabiliriz? Ormansızlaşma iklim değişikliğini nasıl etkiliyor? Endüstriyel ve günlük hayata yönelik atık yönetimi nasıl olmalı? Çevre dostu barınma ne demek? Sıfır atık kavramı nedir? Sivil toplum iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik ne tip çalışmalar yapıyor?

2012 yılından beri “çevre ve ekolojik haklar”alanlarında çalışan sivil toplum örgütü ve aktivistlerin çalışmalarına destek veren Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı 7 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecek kampanya ile yukarıdaki sorulara ve tüm bu soruları da kapsayan “#İklimİçin ne yapılabilir?” sorusuna cevap arıyor.

İklim değişikliği konusuna dikkat çekmeyi ve Türkiye’de çevre hakkının gelişmesine yönelik çalışmalara katkı sunmayı hedefleyen #İklimİçin kampanyası, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun 24 Eylül – 6 Ekim arasında düzenleyeceği “İklim Eylem Haftası”na paralel olarak devam edecek. İklim Eylem Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikleri, önemli yayın ve raporları AB Türkiye Delegasyonu’nun sosyal medya hesaplarında #İklimİçin ile beraber #ClimaDiplo etiketiyle de takip edebilirsiniz.

#İklimİçin kampanyası kapsamında, alanda çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri ve aktivistlerin faaliyetleri ve kendileriyle röportajlar, uluslararası sözleşmelerle tanımlanan haklar, konuyla ilgili yayınlar, sokak röportajları ve sizin neler yapabileceğiniz üzerine bilgiler #İklimİçin etiketiyle Sivil Düşün web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacak. Kampanya süresince #İklimİçin yapabileceklerinizi, sizler de sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

#İklimİçin Sivil Düşün’ü takipte kalın!

#İklimİçin kampanyasında hangi içerikler var?

Sokak röportajları

Yaptığımız sokak röportajlarında iklim değişikliği ile mücadele için bireysel olarak yapılabilecekleri sizlere soruyoruz. #İklimİçin sen ne yapabilirsin?

Videoları buraya tıklayarak izleyebilir, iklim değişikliğinin önüne geçmek için neler yaptığınızı #İklimİçin etiketiyle sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

AB Türkiye Delegasyonu yayınları

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun iklim değişikliği ile mücadele için yayınladığı indirilebilir kaynaklara göz atmak için buraya tıklayınız.

Sivil Düşün destekli çalışmalardan yayınlar

Çevre hakkı, ekolojik haklar, iklim değişikliği ile mücadele alanlarında gerçekleştirilmiş Sivil Düşün destekli çalışmaları incelemek için buraya tıklayınız.

İklim değişikliğiyle mücadele alanındaki aktivist, STÖ temsilcileri ve kamu çalışanlarından öneriler

  • Sözü Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanlığı’ndan Ali Kılıç Özbek’e bırakıyoruz: “İklim değişikliği ile ilgili bir uygulama olacaksa tarım sektöründen başlamalı.” Röportajın tamamı için buraya tıklayınız.
  • Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli- IPCC 1,5 Derece ve Arazi raporları uyarıyor: #İklimİçin ‘2030 yılına kadar küresel ortalama sıcaklık artışını 1,5ºC’de sınırlandırmamız gerekiyor.’ #birbucukderece projesinin ayrıntıları için https://www.birbucukderece.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
  • İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu’na kulak veriyoruz: “Yerel ve ulusal ölçekli planların birbiriyle paralel olması gerekiyor.” Röportajın tamamı için buraya tıklayınız.

Sivil Düşün destekli çalışma sahipleriyle röportajlar

Küresel Çevre Derneği- Ulusal Çevre Hakkı Savunuculuğu Ağı röportajı için tıklayınız.

TURMEPA- Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi röportajı için tıklayınız.

Film önerileri

Destekçileri arasında Sivil Düşün’ün de olduğu Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde gösterilmiş olan filmleri incelemek için buraya tıklayınız.

 

Kaynak; sivildusun.net

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler