STK Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Sivil toplum kuruluşları ve örgütleri için topluma ilgilendiği alanlardaki mesajlarını iletmek ve bir kitle oluşturmak asıl amaçlarından biridir. We are social ve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan İnternet ve sosyal medya istatistiklerinde 82,4 milyon nüfusa sahip ülkemizde; nüfusun %72’sini oluşturan 59.36 milyon internet kullanıcısı, nüfusun %63’ünü oluşturan 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı ve nüfusun %53’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı durumunda.

Günümüzde artık her markanın internette de onları temsil eden bir web sitesi bulunmaktadır. İnternetin bu kadar geniş bir yere sahip olması sebebiyle her markanın ve her işletmenin bir internet yüzüne, web sitesine sahip olması kaçınılmaz bir hal alıyor. Eğer bir web siteniz varsa adınızı çok daha kolay duyurabilme şansına sahip olabilirsiniz. Sizler de markanızın varlığını sanal alemde de kaliteli bir şekilde sürdürmek ve devam ettirmek istiyorsanız web tasarım hizmeti için SadeceOn.com sitesini tercih edebilirsiniz.

Sadece internet kullanım istatistiklerinde, internet kullanıcılarının %9, yani 5 milyonluk bir artış görüyoruz. Dolayısıyla artık günümüzde her bir sivil toplum kuruluşunun iyi bir dijital iletişim ve dijital pazarlama stratejisine ihtiyacı var. Başarılı bir web sitesi oluşturulması ise bu stratejinin ilk adımı.

Bir web sitesi oluşturmak, kuruluşunuz hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur. Bilgilerinizi, ve güncellemelerinizi, etkinliklerinizi ve haberlerinizi diğer insanlarla paylaşmak ve insanları kuruluşunuza davet etmek için kullanabilirsiniz. Doğru yaklaşımla, düşündüğünüzden çok daha ucuza ve kolaya mal olacak.

Kendi kuruluşunuzun sitenizi yayınlama fikrinde yeniyseniz, endişelenmeyin. Bu kısa kılavuzda, web sitenizi sıfırlamak için bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağız. Hadi başlayalım!

Temel Unsurlar

Web sitenizi kurmadan önce vizyonunuzun, misyonunuzun, temel değerlerinizin hedeflerinizin ve kaynaklarınızın belirlendiğini hesaba katıyoruz. Ancak, sitenizi planlamaya başladığınızda, kesinlikle eklemek isteyeceğiniz birkaç şey vardır.

İyi bir STK web sitesinde olması gerekenler (en azından):

 • Ziyaretçilere kuruluşuzunu ne hakkında olduğunu anlatan ancak çok uzun olmayan bir Hakkımızda sayfası.
 • Ne yaptığınız ve neden önemli olduğu hakkında ayrıntılı bir sayfa.
 • İnsanların kuruluşunuzdaki haberlerden, etkinliklerden ve duyurulardan haberdar etmek için bir blog veya haber bölümü.
 • İnsanların sizinle kolaylıkla iletişim kurabilmesi için bir iletişim sayfası. (İnsanların ofisinizi ziyaret etmelerini istiyorsanız Google Maps haritası, olmazsa olmaz.)
 • Kim bunlar? İnsanların en çok sorduğu soruların başında geliyor. İnsanlar sizi (gerçek anlamdaki sizi) tanımak istiyor. Şeffaf olup, kuruluşunuzdaki yönetim kurulu, denetleme kurulu gibi kurullardaki kişilerin ad soyad gibi bilgilerin olduğu bir sayfa.
 • Bağış talep ediyorsanız, bağışları hangi yollarda (EFT, havale, kredi kartı vb.) aldığınızı belirten bir bağış sayfası.
 • İngilizce’de “call to action (CTA)” olarak geçen, bir “harekete geçirme çağrı” butonu. Web sitenize gelen ziyaretçilerden ne istiyorsunuz? Bu bir e-posta listesine kayıt da olabilir, gönüllü olmalarınız isteyeceğiniz form da, bağış yapmaları da… Buna siz karar vereceksiniz; ancak web sitenizde olmazsa olmazların başında.

Bunlar belki iş başta zor gibi görünen ancak kuruluşunuzu iyi tanıyorsanız çok kısa sürede hazırlayabileceğiniz sayfalar. Sadece biraz sabır ve zamana ihtiyacınız olabilir 🙂

Bir web sitesi nasıl oluşturulur? (5 adımda)

Bir sivil toplum kuruluşu olarak, harcayacak çok zamanınızın ve paranızın olmadığını varsayıyoruz. Ancak işlevsel ve kullanımı kolay bir web sitesi de istiyorsunuz. Aşağıdaki altı adım, bu tür bir siteyi hızlı ve ucuz bir şekilde oluşturma sürecinde size yardımcı olacaktır.

Web siteniz için bir platform seçin

Yapmanız gereken ilk şey, web sitenizi oluşturmak için bir platform seçmek. Çok fazla seçenek var, ancak büyük ölçüde üç kampa giriyorlar. Sıfırdan (PHP ya da .NET benzeri kodlarla) bir web sitesi geliştirebilir, Wix gibi bir web sitesi oluşturucu için kaydolabilir veya İçerik Yönetim Sistemi’ni (CMS/İYS) kullanabilirsiniz.

Halihazırda bazı yetenekli yazılımcılara sahip değilseniz, hiçbir şeyden sıfırdan site oluşturmak genellikle maliyetli ve çok fazla zaman alan bir iştir. Öte yandan, web sitesi üreticileri, ucuz ve kullanımı kolaydır. Ancak, fazla esneklik sunmuyorlar ve siteniz üzerinde çok fazla kontrol sahibi olmuyorlar.

Bir CMS mükemmel orta yoldur. Bu tür bir platform genellikle açık kaynaklıdır, yani yazılımı indirebilir ve web sitenizi ücretsiz olarak oluşturmak için kullanabilirsiniz. Dahası, kaliteli bir CMS sitenizi herhangi bir teknik bilgi olmadan özelleştirmenize olanak sağlayan kullanımı kolay bir arayüz sunar.

Biz web siteniz içi  WordPress‘i tavsiye ederiz:

Bu CMS için başlangıç seviyesine uygundur ve zorluklarla karşılaştığınızda yardım etmeye istekli geniş bir topluluğa sahiptir. En önemlisi ücretsizdir ve bir yazılımcı ile sıfırdan tekerleği yeniden icat etmeniz gerekmez.

Bir hosting ve alan adı satın alın

WordPress kullanmakta özgür olabilir, ancak web sitenizi oluşturmak birkaç küçük maliyet gerektirir. Bir etki alanı adı (domain, domain name) kaydetmeniz ve bir hosting (barındırma) planı seçmeniz gerekir.

Alanı adı, sitenizin adresidir (yani, benimdernegim.org). Bir alan adına karar verirken, site adresiniz kuruluşunuzun adı ya da (kuruluş adınız uzunsa) kısaltmasını kullanmanız en uygunudur. Örnek olarak: Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği derneğin kısaltması olan TBİD’ten yola çıkarak tbid.org.tr alan adını kullanmakta. Ancak kuruluşunuzun adı Anlatan Eller Derneği ise anlataneller.org.tr gibi bir alan adı seçebilirsiniz.

Ayrıca kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunuzu düşündüğümüzde alan adı uzantınızın (com ve net uzantılarına göre güvenilirliği çok daha fazla olduğu için) .ORG uzantılı olmasında yarar var. Kuruluşunuzun Türkiye’de resmi bir statüsü (dernek ya da vakıf gibi) var ise www.nic.tr’den kuruluş belgelerinizi, imza sirkülerinizi göndererek ORG.TR uzantısını almanız insanların size karşı ilk güven duygusunda çok daha önemli olacaktır.

Bununla birlikte, bütçeniz izin veriyorsa, alan adınızın .com uzantısını da satın alıp asıl site adresinize yönlendirmek isteyebilirsiniz.

Sitenizi internette görünür hale getirmek için, sitenizi çalıştıran ve tüm internete açan, site dosyalarınızı yükleyebileceğiniz bir hosting (barındırma) hizmeti de satın almalısınız. Turhost sadece WordPress tabanlı siteler için oluşturdukları hosting paketleriyle tavsiye edebileceğimiz hosting firmaları arasındadır.

[irp posts=”3291″ name=”Stk’lar için WordPress Sitenizi Daha İyi Korumanın 5 Yolu”]

Sitenizin görünümü için bir WordPress teması seçin

Bu noktada, temel bir WordPress siteniz kurulmalı ve çalışıyor olmalı. Şimdi kuruluşunuzun misyonunu gösteren bir tasarıma odaklanalım. Neyse ki, bu WordPress temasını seçerek ilk bakışta oldukça kolay bir yöntem.

Sitenizin teması sitenizin nasıl göründüğünü ve görsel olarak nasıl yapılandırıldığını kontrol eder. Bu, bir tasarımcı değilseniz bile, istediğiniz stili ve görünümü seçebileceğiniz anlamına gelir.

Dahası, özellikle sivil toplum kuruluşları ve kar amacı gütmeyen örgütlerin siteleri için tasarlanmış pek çok hazır tema var. Bu, stil, düzen ve öğelerin sizinki gibi kuruluşların gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirildiği anlamına gelir. Bazıları belirli birden çok şablon veya demo sayfasıyla birlikte gelir.

WordPress Tema Dizini’ndeki pek çok ücretsiz seçenek arasından yalnızca “kar amacı gütmeyen” (veya “kar amacı gütmeyen”) anahtar kelime ile temaları arayarak seçebilirsiniz:

Bütçeniz varsa, genellikle biraz daha esnek oldukları için bazı ücretli temaları da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Genel iş temalarını da beğenebilirsiniz.

[irp posts=”3954″ name=”Stk’ların Sosyal Medyada Başarılı Olmaları İçin 5 Tavsiye!”]

Sitenizin temel sayfalarını oluşturun

Seçtiğiniz temayı yükledikten sonra özelleştirmek için biraz zaman ayırmanız iyi olacaktır.

Bu, kendi kurumsal kimliğinizi eklemek ve aynı zamanda kuruluşunuza uyacak tasarımda ince ayarlar yapmak anlamına gelir. Bunu nasıl yapacağınız temaya göre değişecektir, ancak başlamak için en iyi yer sitenizin kontrol panelinden WordPress Özelleştirici’yi ziyaret etmekten geçiyor.

Ardından, web sitenizi oluşturan temel sayfaları oluşturmaya başlayabilirsiniz. WordPress’te bir sayfa oluşturmak basittir ve temanızın muhtemelen üzerinde oynayabileceğiniz çok sayıda demo içeriği olacaktır.

En azından, aşağıdaki sayfaları dahil etmek isteyeceksiniz:

 • Ziyaretçilerin kuruluşunuzun neyle ilgili olduğunu bilmesini sağlayan bir giriş sayfası.
 • İrtibata geçmenin birden çok yolu ile bulması kolay bir iletişim sayfası.
 • Kuruluşunuzun ne yaptığı ve neden önemli olduğu hakkında bilgi veren bir veya daha fazla sayfa.
 • Blogunuzu veya haber güncellemelerinizi barındıran bir blog ve/veya haberler sayfası.
 • Kuruluşunuzun bazı üyelerini içeren ve mümkünse fotoğraflı ve özgeçmişleri olan bir sayfa.
 • Tabii ki, yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir “call to action (CTA)” butonu eklemeyi unutmayın. Bu bir bağış butonu, bir e-bültene kaydolma formu veya gönüllü başvuru formu olabilir. Yalnızca belirgin bir şekilde yerleştirildiğinden ve sitenizin geri kalanından sıyrıldığından emin olun.

Sayfalarınızın nasıl göründüğü konusunda biraz daha esneklik istiyorsanız, bir WordPress sayfa oluşturucu eklentisi (Elementor, SiteOrigin, Visual Composer vb.) sayfalarınızı sürükle ve bırak yöntemini kullanarak tasarlamanıza izin verir.

Sitenizi arama motorları için optimize edin

Son fakat en önemlilerinden, insanların web sitenizi nasıl bulacağını düşünmeniz gerekir. Öncelikle, bu bir miktar Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile olacak bir şey.

Bu aslında sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak bir çok avantajı bereberinde getiren bir eklentidir.. Yoast SEO eklentisi sitenizi yapılan aramalarda görünecek şekilde optimize etmeyi içerir. Bu konuda hakkındaki daha detaylı bilgiyi SEO Dernek ve Vakıf Siteleri İçin Neden Önemli? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

WordPress tabanlı sitenizi optimize etmeye başlamak için önce sitenize ücretsiz Yoast SEO eklentisini kurmanızı ve nasıl kullanacağınızı öğrenmenizi öneririz.  SEO karmaşık bir konu olsa da, bundan faydalanabilmek için usta olmanıza gerek yok. Sadece temel bilgileri öğrenmek bile kurumunuz için faydalar sağlayabilir.

[irp posts=”4862″ name=”Aktivistler için en iyi 5 Chrome eklentisi”]

Sonuç Dil Seçenekleri

Başarılı sitelerin ortak yanlarından biri de dil seçenekleridir. Bir STK’nın öncelikli hedeflerinden biri de olabildiğince fazla insana dokunmaktır.STK’nın misyonunu olabildiğince fazla insanla paylaşabilme ve okuyucuların sizi bulmasını kolaylaştırmak için alabileceğiniz bir web sitesi çeviri hizmeti ile sayfanızı farklı dillerden insanlarla rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Sonuç

Birçok kar amacı gütmeyen kuruluş için başarı, büyük ölçüde dikkat çekme ve çevrimiçi bir takip oluşturma yeteneklerine bağlıdır. Kar amacı gütmeyen web siteniz hem izleyicinizi bilgilendirmek hem de harekete geçmelerini teşvik etmek üzere hizmet veren bu süreçte kilit bir rol oynayacaktır.

Hem şık hem de işlevsel olan kar amacı gütmeyen bir web sitesini bir araya getirmek şaşırtıcı derecede kolaydır. Sadece yapmanız gerekenler:

 • Web siteniz için bir içerik yönetim sistemi seçin.
 • Bir hosting ve alan adı satın alın.
 • Sitenizin görünümüiçin bir tema seçin.
 • Temel sayfaları oluşturun.
 • Sitenizi arama motorları için optimize edin.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

2 comments
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler