Girişimcilik

EY Yılın Girişimcisi’ programında ödüller sahiplerini buldu

0

Girişimcilik konusunda dünyanın en prestijli iş dünyası ödül programı olan ‘EY Yılın Girişimcisi’ programında, “Yılın Girişimcisi” ve bu yıl eklenen “Yılın Kadın Girişimcisi” ile “Yılın Start-Up Girişimcisi” kategorilerinde ödüller sahiplerini buldu. 8 Nisan 2019 tarihinde Swissotel The Bosphorus’da düzenlenen Gala Gecesi’nde Yılın Girişimcisi seçilerek Monako’da düzenlenecek “EY Dünya Yılın Girişimcisi” yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olan Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ödülünü aldı. Yılın Kadın Girişimcisi ödülüne Selekt Bilgisayar / Reeder Kurucu Ortağı Sezen Sungur Saral Yılın Start-Up Girişimcisi ödülüne ise Vispera Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortakları CEO Aytül Erçil ve CTO Ceyhun Burak Akgül layık görüldü.

Dünyanın lider danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY tarafından 30 yılı aşkın süredir düzenlenen “EY Entrepreneur Of The Year – Yılın Girişimcisi” yarışmasının Türkiye programı kapsamında ödüller 8 Nisan 2019 tarihinde Swissotel The Bosphorus’de düzenlenen gala gecesinde sahiplerini buldu. Dünya genelinde 60’tan fazla ülkede 145 şehirde düzenlenen ve girişimcilik konusunda dünyanın en prestijli iş dünyası organizasyonu kabul edilen programda Yılın Girişimcisi seçilen Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a ödülü programın jüri üyesi Jüri Üyesi ve Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı tarafından verildi.

Gecede, bu yıl yarışmaya eklenen “Yılın Kadın Girişimcisi” ve “Yılın Start-Up Girişimcisi” kategorilerinde de kazananlara ödülleri takdim edildi. “Yılın Kadın Girişimcisi” kategorisinin birincisi Selekt Bilgisayar / Reeder Kurucu Ortağı Sezen Sungur Saral olurken “Yılın Start-Up Girişimcisi” kategorisinde Vispera Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortakları Aytül Erçil ve Ceyhun Burak Akgül ödüle layık görüldü. Dünya çapında girişimcilik ruhunu teşvik etmek üzere EY tarafından yürütülen ve Türkiye’de bu yıl 11’incisi düzenlenen ‘EY Yılın Girişimcisi’ programının Türkiye ayağında “Yılın Girişimcisi” seçilen Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar 5 – 9 Haziran 2019 tarihlerinde Monako’da gerçekleşecek ‘EY Dünya Yılın Girişimcisi’ yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Jüri Başkanı ve FIBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ise programla ilgili, ”EY’nin dünya çapında düzenlediği “Entrepreneur Of The Year -Yılın Girişimcisi Programı”nı ülkemizde 11 yıldır başarı ile sürdürüyoruz. Program, başarılı ve büyüyen işler kuran girişimcileri ödüllendirmek, onların hikâyelerini tüm dünyayla paylaşmalarına yardımcı olmak hedefiyle hayata geçirilen bir ödül programı. 30 yılı aşkın süredir, 60’tan fazla ülkede, 145 şehirde düzenlenen bu program, girişimcilik konusunda dünyanın en prestijli iş dünyası ödül programı olarak kabul ediliyor. İş dünyasının seçkin isimlerinden oluşan jürimizle birlikte önümüzdeki yıllarda da Türkiye’de yılın girişimcisini belirlemeye devam edeceğiz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

En prestijli iş dünyası ödül programı

Ödül töreninde jüri adına konuşan Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı :”Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar işgücüne katılımda çok geride. Bilimsel çalışmalara göre; işgücüne katılımda kadın – erkek eşitliği sağlandığı takdirde 2025 yılında dünya Gayri Safi Milli Hasıla’sı 12 trilyon dolar artıyor. Ülkemizde kadının işgücüne katılımı %34’ten OECD ortalaması %63 e çıktığı takdirde Türkiye GSMH’sinin %20 artacağını gösteriyor. Bu bilimsel çalışmalardan hareketle programa Kadın Girişimci kategorisini ekledik. Hayal kuramayan fikir ve çözüm üretemez. Bu farkındalıkla bu sene Start-Up kategorisini ekledik. Biz Türkler sorun yaşadığımız her alana çözüm üreten bir toplumuz. Bize start-up fikirleri ile çözüm üretmek çok uyuyor. EY Türkiye bu gerçeklerden yola çıkarak bizlere ‘hem global hem yerel nasıl olunur’u gösterdi” ifadelerini kullandı.

Yılın Girişimcisi programının bir yarışmadan çok girişimcilerin temsil ettiği markanın değerine, şirketlerinin büyümesine ve bilinirliliğinin artmasına büyük katkı sağlayan bir süreç olduğunu, katılan herkesin kazandığını belirten EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları, “Bu sürecin sonunda Monako’da düzenlenen EY World Entrepreneur Of The Year-Dünya Yılın Girişimcisi programında Türkiye’yi temsil eden girişimci, küresel bir platformda en etkin şekilde yer almış oluyor. Dünyanın dört bir yanından seçkin iş insanlarının bir araya geldiği bu platform üzerinden kazanılan ilişkiler yeni iş fırsatlarını beraberinde getiriyor. Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyorum. EY Türkiye olarak Türkiye’deki programı büyütüyoruz. Bu yıl programımıza yeni kategoriler ekledik. “Kadın Girişimci” ve “Start-Up” kategorisi. Türkiye’de bulunan 110 bin kadın girişimci toplam girişimcilerin yüzde 8,1’ini oluşturuyor. Türkiye’de 100 kadından 11,9’u işveren konumunda çalışırken, 56,6’sı bir ücret karşılığında çalışıyor. 31,5’si ise çalışmıyor. Dünya Bankası’na göre, Türkiye’deki kadın girişimciler, ülke ekonomisine şu an yaptıkları ekonomik katkıdan 4 milyar dolar daha fazla katkı yapma potansiyeline sahip. Kadınlar girişimci olmaktan korkmuyorlar, bu sebeple sayılarında artan bir trend gözlemliyoruz. Ancak özellikle şirketlerini belli bir noktadan sonra büyütmek ve bir sonraki safhaya taşımak için motivasyona, pes etmeme gücüne ve desteğe ihtiyaçları oluyor. Biz de EY olarak düzenlediğimiz, mentorluğu da içeren Girişimci Kadın Liderler Programımız ile onlara bu konuda destek oluyoruz” dedi.

Türkiye’de start-up ekosisteminin geliştiğini dile getiren Canoğulları sözlerine şöyle devam etti: “Girişim ekosistemi yatırım rakamlarını resmi kaynaklar üzerinden araştırmalarla hazırlayan Startups.watch verilerine göre 2018’de Türkiye’de 100 girişime 59 milyon dolar yatırım yapıldı. 2018 kurumların yatırımcılığa en çok katkı yaptığı yıl oldu. Yapılan yatırımların tutar olarak yüzde 19’una kurumlar destek oldu.”

4 ülkede 22 hastane ve 15 Tıp Merkeziyle hizmet veren ve sağlıkta bir dünya markası haline gelen Acıbadem Sağlık Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar,yaptığı konuşmada, Monaco’da düzenlenecek olan EY Dünya Yılın Girişimcisi yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek olmaktan dolayı gurur duyduğunu belirtti. Öncelikle bu yarışmayı düzenleyen EY Türkiye’ye, ardından da kendisini bu ödüle layık gören jüri üyelerine teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti: “Bir başarı elde ettiysem, ilk günden bugüne kadar hep yanımda olan ve birlikte bu başarıyı elde ettiğim sevgili eşime, yine ilk günden bugüne yanımızda olan tüm çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu başarıda hepsinin çok büyük katkıları var. Benim bir felsefem var; ‘hayatta hangi işi yaparsanız yapın en iyisini yapın’. Her zaman yaptığım işin en iyisini, en mükemmelini yapmaya çalışırım. 5-9 Haziran’da da Monako’da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmekten mutluluk duyacağım.”

İş dünyasının seçkin isimleri belirliyor

Jüri başkanlığını Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin’in üstlendiği programın jürisi Türkiye iş dünyasının önemli isimlerinden oluşuyor. Jüride Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine S. Kamışlı, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, Index Grup CEO’su Erol Bilecik ve Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın yer aldı. Jüri üyeleri ‘EY Yılın Girişimcisi’ programı kazananlarını; girişimcilik ruhu, stratejik bakış açısı, sosyal ve kültürel etki, finansal performans, bireysel/kurumsal sosyal sorumluluk, saygınlık ve yenilikçi anlayış gibi kriterler doğrultusunda değerlendirdi.

EY Hakkında

EY, denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde bir dünya lideridir. Dünya genelinde toplam 260.000 çalışanımız, ortak değerlerimizi ve kaliteyi ön planda tutan kararlı tutumumuzu hep birlikte paylaşmaktadır. Daha fazla bilgi için, lütfen www.ey.com adresini ziyaret ediniz. EY her biri ayrı bir tüzel kişiliğe sahip Ernst & Young Global Limited’e üye firmalardan oluşan global bir organizasyon olup tüm hizmetlerini bu üye firmalar tarafından sunmaktadır.

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir