‘EY Yılın Girişimcisi’ programında Yılın Kadın Girişimcisi ve Yılın Start-Up Şirketi seçiliyor

Girişimcilik konusunda dünyanın en prestijli iş dünyası ödül programı olan ‘EY Yılın Girişimcisi’ programına bu yıl eklenen ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ ve ‘Yılın Start-Up Şirketi’ kategorilerinde finale kalan adaylar, 7 Mart 2019 tarihinde Swissotel The Bosphorus’ta düzenlenen jüri toplantısında girişimcilik hikayelerini jüri üyeleriyle paylaştı. Adaylar arasından seçilen girişimciler Yılın Kadın Girişimcisi ve Yılın Start-Up Şirketi ödüllerine sahip olacak. Kazananlar 8 Nisan tarihinde gerçekleşecek Gala Gecesi’nde açıklanacak.

Dünyanın lider danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY tarafından 30 yılı aşkın süredir düzenlenen ‘EY Entrepreneur Of The Year – Yılın Girişimcisi’ yarışmasının Türkiye programı kapsamında programa bu yıl eklenen ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ ve ‘Yılın Start-Up Şirketi’ kategorilerinde finale kalan adaylar program jürisi ile bir araya geldi. 7 Mart 2019 tarihinde Swissotel The Bosphorus’ta düzenlenen jüri toplantısında adaylar girişimcilik hikayelerini jüri üyeleriyle paylaştı. Yapılan değerlendirmenin ardından kazananlar 8 Nisan tarihinde düzenlenecek Gala Gecesi’nde açıklanacak. Kazananlara, ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ ve Yılın Start-Up Şirketi’ ödülleri verilecek.

Dünya çapında girişimcilik ruhunu teşvik etmek üzere EY tarafından yürütülen ve Türkiye’de bu yıl 11’incisi düzenlenen programın Türkiye ayağında “Yılın Girişimcisi”, Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar oldu. Aydınlar, 5 – 9 Haziran 2019 tarihlerinde Monako’da gerçekleşecek ‘EY Dünya Yılın Girişimcisi’ yarışmasında Türkiye’yi temsil edecek.

Yılın Girişimcisi Programına 5 yıldır katıldığını belirten Jüri başkanı Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin programın girişimcilik için çok önemli olduğunu ve katılımcıları motive ettiğini söyledi. Türkiye’deki girişimcilik ortamının son 10 yılda çok geliştiğine dikkat çeken Özyeğin, “Türk girişimcilerinin diğer ülkelerdeki girişimcilerden eksik yanları yok. Önemli olan onlara destek olmak ve potansiyeli ortaya çıkarmak. Devlet de girişimcilerimize destek sunuyor. Melek yatırımcılar çoğaldı. Yılın Girişimcisi Programı’nın istihdam yaratma etkisi çok önemli. Bu yıl çok iyi bir aday kadrosuyla karşılaştık. Onlarla fikir alışverişinde bulunduk. Girişimcilik ruhu en önemli kriterimiz. Diğer kriterlerimiz; takım ruhu, ortak ve yönetici kalitesi, işin büyütülebilen bir iş olması” diye konuştu.

11 yıldır Türkiye’de düzenlenen Yılın Girişimcisi Programı’nın girişimciliğin ülke ekonomisinin gelişmesinde büyük bir rol oynadığına ve girişimcilik kültürünün ülkemizde yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla Türk markasının dünya arenasında boy gösterme şansı bulacağına değinen EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları sözlerine şöyle devam etti: “Gerekli desteğin sağlanması ve başarı yakalamış girişimcilerin doğru şekilde tanıtılmasıyla, bu coğrafyadan çok daha fazla girişimcinin çıkacağına inanıyorum. Yılın Girişimcisi, bir yarışmadan çok iş dünyasından önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşen bir girişimcilik programı. Bu program vesilesiyle, katılan tüm finalistlere ülke çapında bilinirliklerini arttırmak, iş dünyasının önde gelen iş insanlarından oluşan bağımsız jüri üyeleri ile tanışmak ve onların tecrübelerinden yararlanmak gibi faydalar sağlıyoruz. Girişimcinin en önemli motivasyonlarından biri de yaptığı işin takdir ve beğeni kazanmasıdır. Bu programla biz onlara hem kamuoyu huzurunda hem de çok değerli iş insanları önünde bu motivasyonu bir nebze de olsa yaşatmaya gayret ediyoruz. Türkiye’deki sürecimizin sonunda ‘Yılın Girişimcisi’ seçilen Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın, Monako’da düzenlenen EY Dünya Yılın Girişimcisi programında Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum.”

Jüri başkanlığını Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin‘in üstlendiği programın jürisi Türkiye iş dünyasının önemli isimlerinden oluşuyor. Jüride Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı DinçerEsas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine S. KamışlıSanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki KonukoğluIndex Grup CEO’su Erol Bilecik ve Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın yer aldı. Jüri üyeleri ‘EY Yılın Girişimcisi’ programı kazananlarını; girişimcilik ruhu, stratejik bakış açısı, sosyal ve kültürel etki, finansal performans, bireysel/kurumsal sosyal sorumluluk, saygınlık ve yenilikçi anlayış gibi kriterler doğrultusunda değerlendirdi.

Ödül Kriterleri:

Yılın Kadın Girişimcisi Ödülü Kriterleri:

Türkiye’de yerleşik olması ve şirketin performans ve gelişiminde imzası bulunan kurucu ve/veya aynı şirketin üst yönetiminde sorumluluk sahibi olan bir yönetici olması

Şirketin en az iki yıldır faaliyette olması

Ürün ve hizmetleriyle pozitif sosyal etki yaratması

3 milyon TL’nin üzerinde bir ciroya sahip, son yıllarda finansal performans anlamında yükselen bir grafik izliyor olması

Yılın Start-Up Şirketi Ödülü Kriterleri:

Türkiye’de yerleşik olması ve şirketin performans ve gelişiminde imzası bulunan kurucu ve/veya aynı şirketin üst yönetiminde sorumluluk sahibi olan bir yönetici olması

En az iki en fazla beş yıldır faaliyette olması

Ürün ve hizmetleriyle pozitif sosyal etki yaratması

Son iki mali yıl içinde yeni veya inovatif ürün, hizmet ve iş fikri ile başarı elde etmiş olması

3 milyon TL’nin üzerinde bir ciroya sahip, son yıllarda finansal performans anlamında yükselen bir grafik izliyor olması

EY Hakkında

EY, denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde bir dünya lideridir. Dünya genelinde toplam 260.000 çalışanımız, ortak değerlerimizi ve kaliteyi ön planda tutan kararlı tutumumuzu hep birlikte paylaşmaktadır. Daha fazla bilgi için, lütfen www.ey.com adresini ziyaret ediniz. EY her biri ayrı bir tüzel kişiliğe sahip Ernst & Young Global Limited’e üye firmalardan oluşan global bir organizasyon olup tüm hizmetlerini bu üye firmalar tarafından sunmaktadır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler