Yayınlar

Türkiye’de Mevsimlik Tarım: Yaşam Koşulları ve Çocuk İşçiliği Gerçeği kitabı yayınlandı!

0
Türkiye'de Mevsimlik Tarım: Yaşam Koşulları ve Çocuk İşçiliği Gerçeği kitabı yayınlandı!
Türkiye'de Mevsimlik Tarım: Yaşam Koşulları ve Çocuk İşçiliği Gerçeği kitabı yayınlandı!
Genç Hayat Vakfı’nın, mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşulları ile çocuk işçiliği sorununa dikkat çekmek ve çözüm için politika önerileri sunmak amacıyla hazırladığı Türkiye’de Mevsimlik Tarım: Yaşam Koşulları ve Çocuk İşçiliği Gerçeği kitabı yayınlandı.
Ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli faktörlerden biri çocuk işçiliği oranlarıdır. Çocuk işçiler tüm dünyada ve ülkemizde ucuz iş gücü ya da ücretsiz işçi olarak görülmektedir. Çalışan çocukların birçok hakkı gibi eğitim hakları da ellerinden alınmaktadır. Böylesine büyük bir toplumsal sorun için bürokratik ve siyasi alanın içinde olmadığı bir çalışma planı ve çözüm önerisi geliştirmek mümkün değildir. Çalışmada sunduğumuz politika önerileri, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan binlerce ailenin ve çocuğun yaşadığı büyük sorunlara birlikte çözüm üretmek için yaptığımız bir çağrıdır.
Çözüm önerilerinin yasalaştırılarak koruma altına alınması ve idari yaptırımlarla uygulanabilirliğinin artırılması, toplumsal gelişimin en önemli değerlerinden biri olan çocukların haklarının korunması için kalıcı ve sürdürülebilir bir çalışma modelinin temellerini atacaktır. Toplumsal gelişim, ancak bu temeller üzerine inşa edilen ve çocuklarına sahip çıkan bir ülke modeli ile sağlanabilecektir.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yayınlar