İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı 21-22 Eylül’de Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor.

İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı 21-22 Eylül’de Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor.
İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı 21-22 Eylül’de Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor.İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı 21-22 Eylül’de Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor.

İstanbul95 Şehirde Oyun Konferansı, size şehri küçük vatandaşların gözünden görmeyi teklif ediyor! Çocuğun şehirle ilişkisi ve şehirde çocuğa ait oyun imkanları üzerine, sanatçısı, siyasetçisi, mimarı, akademisyeni pek çok konuşmacı bu konferansta bir araya gelecek… Küresel olarak 0-3 yaş odaklı çalışan Bernard van Leer Vakfı’nın İstanbul95 programı kapsamında yer alan Şehirde Oyun, Studio-X Istanbul tarafından 21-22 Eylül’de Kadir Has Üniversitesi’nde düzenleniyor. Konferans herkese açık ve ücretsizdir.

Konferansta Türkçe ve İngilizce simültane çeviri olacaktır.

Kayıt Formu

21 Eylül Cuma

15:00    Tanışma Resepsiyonu
Aralarında dünyaca ünlü isimlerin de yer aldığı 30’a yakın konuşmacının tamamıyla bir arada olacağınız, Didem Şenol tarafından hazırlanmış atıştırmalıklar eşliğinde bol sohbetli bir saat.

16:00    Açılış
Sondan Durukanoğlu Feyiz
Istanbul95 programının akademik partnerlerinden ve ev sahibi Kadir Has Üniversitesi Rektörü Sondan Durukanoğlu Feyiz Kent95 Yüksek Lisans Programı’nı tanıtıyor.

16:15    Neden İstanbul95?
Yiğit Aksakoğlu
Erken çocukluk dönemi neden kent tasarımını ilgilendirmeli? Özellikle erken çocukluğa odaklanan Bernard van Leer Vakfı’nın Türkiye temsilcisi, şehre 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyu 95 cm’den bakmanın insan hayatı için önemini ve İstanbul95 programını anlatacak.

16:30    Risk almadan oynanır mı?
Vaka sunumları: Tim Gill, Alexandra Lange
Açık oturum: Elger Blitz, Avşar Gürpınar, Neslihan Öztürk
Moderatör: Selva Gürdoğan
Kentlerde oyun konusu, sanayileşmeyle birlikte tartışılmaya başlandı. 1800’lerin sonunda Jane Addams gibi kişiler bir yandan çocuk işçi yaşını 14’e yükseltmeye çalışırken bir yandan da şehirde çocukların oyun haklarını savunuyorlardı. Oyun hakkı, 1989’da Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları içerisinde yer aldığında 100 yıl geçmişti. Şehir içinde oyunun yeri ise hala tartışma konusu. Oyunun kamusal alanda risk olarak tanımlandığı günümüze gelinceye kadar neler olduğunu, konunun dünyaca ünlü uzmanlarının vaka sunumlarının ardından tasarımcılarla tartışacağız.

18:45   “Kent95” yaklaşımı nasıl yaygınlaştırılabilir?
Sunum: Cecilia Vaca Jones
Yorum: Fikret Toksöz
Bernard van Leer Vakfı, İstanbul95’in de içinde yer aldığı Kent95 programını 2017 yılında başlattı. Çocukluk ve erken çocukluk dönemi üzerine 50 yıldır yoğunlaşan vakıf, Kent95 programıyla dünyada hızla büyüyen kentli çocuk nüfusunun ihtiyaçlarının altını çizmek ve şehirler ile işbirlikleri yaparak iyi örnekleri yaygınlaştırmak peşinde. Vakfın çalışmalarını ve konuyla ilgili ufkunu, bizzat yöneticisinin ağzından dinleyeceğiz.


22 Eylül Cumartesi

13:00   95 cm’den şehir nasıl görünüyor?
Vaka sunumları: Jens Aerts, Elvanda Myshketa, Simon Battisti
Açık oturum: Ardan Kockelkoren, Abhimanyu Prakash, Gregers Tang Thomsen
Moderatör: Yiğit Aksakoğlu
Çocuk ve kent ilişkisi henüz yaygın olarak benimsenmiş olmasa da farklı birçok paydaş tarafından gündeme getiriliyor. Önemli bir saha deneyimi olan Tiran örneğinden bahsettikten sonra, bu konuda bilgi üretmeye çalışan ve tasarımcılara yönelik rehberler hazırlayan uzmanlarla tasarım ve deneyim üzerine rehber olacak konuları tartışacağız.

15:00   Oyun uzmanı çocuklar ne diyor?
Vaka sunumları: Sibel Çetingöz, Erdoğan Kahyaoğlu, Damon Rich, Jae Shin
Açık oturum: Yasemin Çakırer Özservet, Tim Gill, Cecilia Vaca Jones
Moderatör: Selva Gürdoğan
Oyun, çeşitliliği yüzünden aslında tanımı oldukça zor bir kelime. Aynı şekilde çocuk da her gün yeni bir şey öğrenen, bedeni, yapabildikleri günden güne değişen bir varlık olarak belki de tasarımcının karşılaşacağı en karmaşık ‘müşteri’… Tasarımı kendi kafasına göre algılayacağı, ‘kaydırağa tersten çıkacağı’ kesin. Çocukluk da her yeni çağda, yeni bir şey. Bu durumda çocukla ve ona bakım verenlerle konuşmadan çocuklar için bir şey yapılabilir mi? İstanbul’dan ve yurt dışından çocukların sözleriyle şekillenen bilgileri ve yorumları dinledikten sonra bu sonuçlar üzerine konuşmaya başlayacağız.

17:00   Oyun alanı neden bütün şehir olmasın?
Vaka sunumları: Elger Blitz, Arzu Erturan
Açık oturum: Bahar Aksel Enşici, Ayşe Coşkun Orlandi, Alexandra Lange
Moderatör: Pedro Rivera
Her yaştan çocuğa, hatta büyüklere bile heyecan veren, insanın başarma duygusuna hitap eden tasarım harikası parklar için ne yapmalı? Peki bunun için yeterince kaynak yoksa boş mu vermeli? Oyuna mekan açmak bazen bir sokağı pazar günü trafiğe kapatmak kadar basit de olabilir… Oyunu şehrin bir parçası haline getirmenin tasarımsal inceliklerinin yanı sıra, buna ulaşmanın kolay ve doğal yolları neler olabilir? Oyuna yer açmak isteyen bir şehir, sadece programlayarak da bu işi çözebilir mi? Bir yanda en harika parkları tasarlayanlar diğer yanda sokak oyununa dair çalışanlarla beraber bunları konuşacağız.

19:00   Daha yaşanır kentler için çocuklar bir başlangıç mı?
Sunum: Gil Penalosa
Yorum: Cecilia Vaca Jones
Kentler için ‘yaşanabilirlik’ değerlendirmesi ilk olarak 1984’te ortaya atıldı ve aslında bir ekonomik gösterge olarak değerlendiriliyor. Oysa ‘yaşanabilirlik’ değerlendirmesini en küçüğünden en yaşlısına kentliler gözünden yapabilmeliyiz. İstanbul gibi 15 milyonluk bir megakentte çocuk nüfusu 4 milyona yakın ve bunun 1 milyondan fazlasını 0-4 yaş arası çocuklar oluşturuyor… Bu sunumda, dünyanın pek çok yerinden birçok anekdot ve bir başka megakent olan Bogota’nın şehir parklarının, çocukları önemsemekle başlayan hikayesini dinleyeceğiz.
Kayıt Formu


İstanbul95 Programı hakkında:
Bernard van Leer Vakfı’nın İstanbul95 programı, Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, TESEV, Superpool ve Studio-X Istanbul işbirliği ile Beyoğlu, Sarıyer, Sultanbeyli ve Maltepe Belediyeleriyle ortak çalışmalar yürütmektedir. İki yıl boyunca sürecek olan bu pilot programın amacı, erken çocukluk dönemine hizmet edecek en iyi uygulamaları oluşturmaktır.

 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler