Turizmde Gıda İsrafına “Turuncu Bayrak”la Dur Deniliyor!

Turizmde Gıda İsrafına “Turuncu Bayrak”la Dur Deniliyor!
Turizmde Gıda İsrafına “Turuncu Bayrak”la Dur Deniliyor!

Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Platformu öncülüğünde başlatılan ve ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla güçlenen, turizmde gıda israfını önleme uygulamaları tüm hızıyla artarak, devam ediyor. Seçkin turizm işletmelerinin de katılım ve destekleriyle “Herşey Dahil İsraf Hariç” sloganı hızla yayılarak, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmanın temelleri atılıyor.

Bir turizm merkezi olan ülkemizde turizmde gün geçtikçe artan gıda israfının önlenmesi amacıyla 2018 yılında başlatılan uygulamalar zincirinin önde gelen işletmeler tarafından sahiplenilmesi, programın kısa sürede elde ettiği başarının bir göstergesi. Türkiye genelindeki turizm işletmelerinde başlatılan Turuncu Bayrak uygulamasına, Belek Gloria Hotels, Çeşme Ilıca Otelleri gibi önde gelen işletmeler katılım ve fayda sağlamaya başladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) gibi sivil toplum kuruluşlarının, platform ile işbirliği turizm işletmelerinde gıda israfının görünür bir seviyede azaltılmasını sağlıyor.

Turuncu Bayrak (TUBA), öncesinde bir yıl kadar süren saha analizlerinin uzmanlar tarafından incelenerek, neden-sonuç ilişkileri geliştirilmesi ve çözüm odaklı yaklaşımlar sonucu ortaya çıkmış bir uygulama. Yurtdışı örneklerin de detaylı bir şekilde incelenerek ülkemiz koşullarına uyarlanması sonucu uzman ekiplerce hazırlanan TUBA, turizm sektöründe gıda israfının önlenmesi ve geri dönüşümü olabilecek gıda atıklarının değerlendirilmesi amacıyla bir dizi aşamayı kapsıyor. TUBA, çatısı altına giren turizm işletmelerinde gıdaların satın alma, tüketim, depolanma, ayrıştırılma ve geri dönüşüm süreçleri incelenerek, düzenleniyor. Satın alma, mutfak ve servis personellerine eğitimler verilerek, sertifikalandırılıyor. Programda gıda israfında önemli bir nokta olan işletme misafirlerini bilinçlendirmeye yönelik kapsamlı bir dizi faaliyet de hayata geçiriliyor. İşletmenin özellikle açık büfe noktalarında Türkçe, İngilizce ve Rusça hazırlanan görsel materyallerle gıda israfını azaltmaya yönelik sloganlar, anket çalışmaları ile konuya dikkat çekiliyor.

Çocuklar için özel bir çalışma yapılan program çerçevesinde çocuklara yönelik, aktiviteler, oyunlar, özel gösterimler yer alıyor. Uygulamalar zaman içerisinde farklı işletmelerin farklı ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda da şekillenebiliyor.

Misafirlerin sürece katılımlarını sağlamak ve artırmak amacıyla işletmelerin yılda en az üç kez etkinlik düzenlemeleri, TUBA’nın kriterleri arasında yer alıyor.

TUBA nasıl ortaya çıktı?

Dünya genelinde artan nüfus artışı ne yazık ki beraberinde gıda israfını da getiriyor. Fazla gıda ve aşırı tüketim Avrupa ülkeleri ve Amerika’da hızla artarken, az gelişmiş ülkelerde yetersiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklı ölüm oranları da aynı hızla artmaktadır. Bu nedenle Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi uluslararası kurumlar gıda israfına karşı yeni politikalar geliştirmektedirler. Her dakika bir bebeğin açlıktan ölümle yüz yüze kaldığı bir dünyada bu duruma ülke olarak duyarsız kalmamız düşünülemezdi. Bu nedenle oluşturulan Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Platformu, israfı önlemek adına bir dizi plan ve program geliştirdi. Ülke çapında her alanda israfın azaltılması amaçlanan programın ilk ayağını turizm işletmeleri oluşturuyor. Bu amaçla biraraya gelen platform yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları uygulamanın daha geniş bir alana yayılması amacıyla işbirlikleri geliştirdiler.

Bilinçli Tatilcinin Tercihi TUBA

Program başlatıldığı andan itibaren hem işletme yetkililerinin hem de yerli ve yabancı duyarlı tatilcilerin konuyla ilgili rahatsızlıkları dikkat çekiyor. Uygulama ile işletme sahipleri ve çalışanlarının gıda israfından sıkıntı yaşadıkları fakat nasıl bir çözüm yolu izleyeceklerini geliştiremedikleri ortaya çıkmıştır. İşletmelere bir can suyu olan uygulama onlardan gelen desteklerle yeni sezoa daha güçlü hazırlanmaktadır.

Tabi programda en önemli hedef kitleyi tatilciler oluşturuyor. Uygulamalar, zaten bilinçli olan ve halihazırdaki durumdan rahatsızlık duyan misafirlerin yanında konuya duyarsız kalan misafirleri de sürece dahil etmektedir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler