Sosyal girişimcilik ağı Ashoka Türkiye, şimdi doğru bilgiyi arayanlara destek veriyor!

Sosyal girişimcilik ağı Ashoka Türkiye, şimdi doğru bilgiyi arayanlara destek veriyor!
Sosyal girişimcilik ağı Ashoka Türkiye, şimdi doğru bilgiyi arayanlara destek veriyor!

Bireylerin ve kurumların tereddüt duygularını kışkırtarak sosyal alandaki bilgi kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlayan doğrulama platformu teyit.org’unkurucusu Mehmet Atakan Foça, dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik ağı Ashoka’ya Türkiye’den katılan yeni Fellow* oldu. 2016 senesinde kurulan teyit.org, bugüne kadar yaptığı araştırmalarla 358 yanlış ve 55 doğru haberi ve bilgiyi ortaya çıkardı, analizleriyle 1,2 milyon tekil kullanıcıya ulaştı.

Mehmet Atakan Foça’nın “Fellow” olarak açıklandığı gala gecesinde bir konuşma yapan Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu, sosyal girişimcilik alanında çalışmak isteyen tüm kurumları, topluca yapılabilecekleri keşfetmek üzere birlikte çalışmaya davet etti.

Meydanoğlu, 38 yıldır 90’ı aşkın ülkede sosyal girişimciler arasında köprü olan Ashoka’nın, her alanda toplumsal dönüşümü hızlandırmaya devam edeceğini vurguladı.

Etkinlikte söz alan Mehmet Atakan Foça, “Ashoka ağına katılmak bize güç ve cesaret verdi. Bilginin daha demokratik ve eşitlikçi dağıldığı, doğru bilginin ulaşılabilir hale geldiği bir internet hayalinin peşinden gitmeye devam edeceğiz.” dedi. International Fact-Checking Network Direktörü Alexios Mantzarlis ile Adım Adım ve Açık Açık  platformlarının kurucularından Itır Erhart da birer konuşma yaparak; gerçekmiş gibi algılanan, sorgusuz sualsiz kabul edilip yaygınlaştırılan yanlış veya yalan bilgilerin yıkıcı etkilerine dikkat çekti ve bilgi doğrulama yöntemleri konusunda bilgi verdi.

Mehmet Atakan Foça ve ekibi, “Alo” sözcüğü, Graham Bell’in sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo’nun isminin ilk harflerinden ortaya çıktı.” veya “1954 yılında İstanbul Boğazı dondu.” gibi şehir efsanelerinin ve güncel haberlerin doğrulamasını yaptı. Yanlış bilginin kaynağına inerek sorunu kökten çözmeyi hedefleyen, bugüne kadar 300’den fazla gazeteci ve medya çalışanıyla eğitimler gerçekleştiren teyit.org, 1.000’den fazla üniversite öğrencisiyle medya okuryazarlığı üzerine çalıştı.

*Ashoka Fellowship Programı: Toplumsal değişimin katalizörleri olan sosyal girişimcilere 38 yıldır ev sahipliği yapıyor. Bugün 90 ülkeden 3.500’ü aşkın Ashoka Fellow’u insan hakları, kalkınma, çevre, sağlık, eğitim/gençlik ve vatandaş katılımı gibi çeşitli alanlarda çalışıyor. Önde gelen Ashoka Fellow’ları arasında; 2014 Nobel Barış Ödülü sahibi ve çocuk işçiliğine karşı hareket lideri Kailash Satyarthi, Wikipedi’nin kurucusu Jimmy Wales ve Adil Ticaret sertifikasyon sistemini başlatan Paul Rice gibi sosyal girişimciler bulunuyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler