Dünyada Her yıl 300 Bin Çocuk Kanser Oluyor!

1518589609 ocuk2
1518589609 ocuk2

BU KONUYU DAHA NE KADAR HALININ ALTINA SÜPÜRECEĞİZ?

Dünyada, her yıl 300.000’in üzerinde çocuk kanser teşhisi alıyor. Dünya çocuklarının %80’i düşük-orta gelir seviyesine sahip ülkelerde yaşıyorlar ve bu ülkelerde kanser tanısı alan çocukların %80’i hayatını kaybediyor.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 2500-3000 çocuk kanser tanısı almaktadır. Çocukluk çağı kanserleri içinde %35 ile en sık görülen türü lösemidir.

15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanserleri Günü… LÖSEV – Lösemili Çocuklar Vakfı’nın da üyelerinden olduğu ve 96 ülkede 188 üye kuruluşla faaliyet gösteren Uluslararası Çocukluk Çağı Kanserleri Kuruluşu tarafından hayata geçiriliyor.

Birleşmiş Milletler, dört temel bulaşıcı olmayan hastalığı (kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kronik solunum hastalıkları) yetişkin ve çocukların hayatını kaybetmesinin ilk nedeni olarak gösteriyor.

Oysaki kanser önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık. Kansere yol açan nedenler sırasıyla şöyle: Sigara (çocuğun bulunduğu ortamda sigara içilmesi), beslenme, kanserojen maddeler, hareketsiz yaşam, tarım ilaçları, kimyasal katkılar, mikrobiyolojik kanserojenler, gıda koruyucuları (raf ömrünü uzatan maddeler), genetik faktörler

BM, “2030 yılı itibariyle önlem, tedavi ve bilinçlendirme ile bulaşıcı olmayan hastalıklardan doğan erken ölümlerin üçte bir oranında azaltılmasını” hedefliyor.  Çocukluk çağı kanserleri çoğunlukla tedavi edilebilir, ancak pek çok çocuk ve ergen, geç teşhis, doğru ve kaliteli tedaviye erişim yetersizliği ve yanlış tedavi sebebiyle hayatını kaybediyor.

Kanser tedavisinde dengeli ve doğal BESLENME, enfeksiyonlardan koruyacak HİJYENİK yaşam, hayata sımsıkı bağlayacak PSİKOLOJİK DESTEKLER bir bütündür. LÖSEV olarak LÖSANTE hastanemizde uyguladığımız bu bütüncül yaklaşımla ve bireye özgü tedavilerle 1990’lı yıllarda %20’lerde olan lösemideki iyileşme başarısını bugün %92’lere çıkarttık.

LÖSEV, Kanser alanında yaptığı çalışmalarla Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık statüsüne kabul edilmiştir.    

LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı olarak her çocuğun,

  • Erken ve doğru teşhis alma,
  • Hayat kurtaran ilaçlara erişim hakkı,
  • Doğru ve kaliteli tedaviye erişim,
  • Kanseri atlatanlar için doğru bakım ve sürdürülebilir destekler alma hakkı olduğuna inanıyoruz.

Ülkemizde 1 yaşın altındaki bebeklerde dahi kanser vakalarına çokça rastlanır olmuştur. Daha fazla “ama” ile başlayan bahaneler üretemez, bu konuyu halının altına süpüremeyiz.

Ülkemizin ve dünyamızın geleceği olan çocuklar, kaliteli bir tedaviyi, mutlu ve sağlıklı bir hayatı hak ediyorlar!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler