Stk’lar için Ücretsiz ve Etkili Sosyal Medya Tasarımları Oluşturma

web sitesi slider son 3
web sitesi slider son 3

Sosyal medya gönderilerinize, görseller eklemenin daha çok ilgi çektiği bir sır değil. Görsel içeren Facebook gönderileri, içermeyenlere kıyasla 2.3 kat daha fazla ilgi çekmekte olup yine bir görsel ve özet içeren Twitter görselleri de %78 oranında daha fazla paylaşılıyor.

Stk’lar için Ücretsiz ve Etkili Sosyal Medya Tasarımları Oluşturma

Peki Stk’nız ücretsiz sosyal medya grafikleri oluşturmak için bir yerden yardım alabilir mi?

Tasarımcı değilseniz ya da bir çok stk’da olduğu gibi çalışanlarınız arasında bir tasarımcı yoksa görsel hazırlamak oldukça çok zaman (ve maliyet) gerektiren bir olaydır.

Canva, iyi tasarlanmış şablonlar ve anlaşılması kolay bir ara yüzle kullanıcılara hızlı ve kolayca bir çok pazarlama materyali oluşturma olanağı veriyor. Tasarım yapma açısından doğuştan gelen bir yeteneğiniz yoksa Canva’nın hazırladığı videolar size ilk denemeleriniz için destek olabilir.

Canva, kullanıcıların bir görseli birden fazla amaç için yeniden boyutlandırmalarını da kolaylaştırmış. Yükseltilmiş hesaplar için mevcut olan “Magic Resize” aracılığıyla bir Facebook görseli oluşturabilir ve sadece bir tıkla bunu ideal Twitter görsel boyutuna sorunsuzca getirebilirsiniz. Yükseltilmiş hesaplar için olan Canva For Work hizmeti kar amacı gütmeyen kurumlar için ücretsiz sunuluyor!

Canva ile Sosyal Medya Grafikleri Oluşturun!

Canva’da tasarım oluşturmak için bir çok yöntem mevcut. Bu yazıda önceden tasarlanmış bir şablon kullanarak nasıl basit bir grafik oluşturabileceğinize bakacağız. Görselleri sosyal medya hesaplarınızda ön plana çıkarmak için sınırsız sayıda olanak mevcut.

Aşağıdaki örnekte, büyük bir bağış toplama etkinliğine geri sayım yaparken nasıl bir grafik oluşturabileceğinizi adım adım irdeleyeceğiz. Önce videoları izleyin ve talimatları birer birer takip edin!

  

  1. Adım

Hesabınıza girdikten sonra oluşturmak istediğiniz grafik türünü seçin. Seçenekleriniz arasında bir çok önceden tasarlanmış boyutta ve türlerde grafik göreceksiniz. Bu örnek için biz Facebook gönderisi boyutlandırmasını seçeceğiz.

Stk’lar için Ücretsiz ve Etkili Sosyal Medya Tasarımları Oluşturma

  1. Adım

Bir tasarım grafiği seçin. Canva birini seçtiğinizde size çok sayıda şablon opsiyonu ve hatta kişiselleştirme imkânı sunmaktadır. Aramanızı yaparken seçtiğiniz şablonun ücretli mi ücretsiz mi olduğuna dikkat edin. Ayrıca şablonlar arasında gezinirken zihninizi de açık tutmanız önemli! Şablonlardan birinin dikkatinizi çektiğini varsayalım; ancak bu şablon Babalar Günü ile ilgili; bu şablonun kurumunuz için işe yarar hâle gelmesi için bu örneği ve görselleri nasıl düzenleyeceğinizi düşünmeniz gerekir.  Stk’lar için Ücretsiz ve Etkili Sosyal Medya Tasarımları Oluşturma

  1. Adım

Bir tasarım seçer seçmez içinize sinene kadar kişiselleştirme yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde bir gala etkinliğinin geri sayım materyalindeki yazı tipini güncellediğimizi ve metni değiştirdiğimizi görebilirsiniz. Ne tür kişiselleştirme seçeneklerinin sunulduğunu görmek için tasarım alanından bir öğe seçiniz.

Stk’lar için Ücretsiz ve Etkili Sosyal Medya Tasarımları Oluşturma

Sonraki adımda renkleri düzenleyeceğiz. Bir grafiğin yazı tipini ve renklerini değiştirmek şablondaki görsellerin özellikle sizin kâr amacı gütmeyen markanızla bağlantılı olduğu hissini verdiğinden emin olmanın harika bir yolu olabilir. Bu örnekte, Nature Knowledge ismini verdiğimiz ve canlı demo sitelerimizde bulunan hayali kâr amacı gütmeyen kuruluşumuzu kullanacağız.

Stk’lar için Ücretsiz ve Etkili Sosyal Medya Tasarımları Oluşturma

Yazı tiplerini ve renkleri güncelledikten sonra, materyalin düzeninde oynamalar yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde, görsel öğelerin tamamının tasarımın ortasında çok fazla yoğunlaşmamaları için sınırları genişlettik.

Çoğu durumda, muhtemelen tasarımlara kurumunuzun logosunu da eklemek isteyeceksiniz. Örneğimizde olduğu gibi koyu bir arka planda çalışıyorsanız öncelikle bir beyaz kare ekleyerek başlayabilirsiniz. Öğeler sekmesi altındaki “Şekil Ver” aracını kullanarak kareyi daha küçük bir dikdörtgen haline gelecek şekilde yeniden boyutlandırın ve sonra da logonuzu dikdörtgenin içerisinde koyacak şekilde logonuzu yükleyip tasarımınıza ekleyin.  Stk’lar için Ücretsiz ve Etkili Sosyal Medya Tasarımları Oluşturma

Görsel açıdan kişiselleştirme seçenekleri sınırsız. Renklerin değiştirilmesinden şekil eklemeye, bunun yanı sıra kendi fotoğraflarınızı eklemeye kadar herhangi bir durum için sosyal medya grafikleri oluşturabilirsiniz. Tasarım konusunda yeniliklere yelken açmak için Canva’nın eğitim araçlarına bir göz atın.

  1. Adım

Tasarımın görünüşünü hallettiğinizde son adım nihai ürünün dışarıya aktarılmasıdır. Tasarımınızın oldukça minimal olması durumunda (genellikle metin ya da şekil hâlinde) en iyi yöntem onu bir png dosyası olarak kaydetmektir. Grafiğiniz fotoğraf içeriyorsa da en iyi yöntem olarak onu bir jpg dosyası olarak kaydetmeyi seçmelisiniz. Canva size bunu doğrudan bilgisayarınıza indirme ya da doğrudan sosyal medya hesaplarınızda paylaşma imkânı da veriyor. Stk’lar için Ücretsiz ve Etkili Sosyal Medya Tasarımları Oluşturma

 

Stk’lar Canva’yı Ne Şekilde Kullanıyor?

Canva platformunu kullanarak oluşturabileceğiniz farklı stilleri ve mesajları görmek için aşağıdaki örneklere bakabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınıza nadiren görsel ekliyorsanız, bu aracı kullanmanızı tavsiye ederiz!

Muscular Dystrophy Western Australia büyük bir bisikletli bağış toplama etkinliğinin ardından katılımcılarla iletişimde kalmak için Canva’yı kullandı:

Stk’lar Canva’yı Ne Şekilde Kullanıyor?

Schweizter Birleşik Metodist Kilisesi de aileler için gerçekleştireceği bir etkinliği duyurmak için Canva grafiklerini kullandı:Schweizter United Methodist Church

Uluslararası Af Örgütü Avustralya Şubesi de Canva’yı oldukça ilginç bir görselle ilham verici alıntılar için kullandı:

Uluslararası Af Örgütü Avustralya Şubesi

Springfield Devlet Okulları ihtiyaç sahibi çocuklar için Canva’yı kullanarak bir kıyafet toplama etkinliğini tanıttı:

Springfield Devlet Okulları i

Gönderilerinize düzenli olarak görseller ekleyerek paylaşım yaptığınızda, sosyal medya hesaplarınıza olan ilginin arttığını görmek muhtemelen sizi şaşkınlığa uğratacak. Hali hazırda düzenli bir biçimde görseller paylaşıyorsanız, bu işlemi daha düzgün hâle getirip getirmediğini veya size daha iyi sonuçlar sağlayıp sağlamadığını görmek için bir de Canva’yı deneyin.

*Canva ile herhangi bir bağlantımızın olmamasının yanı sıra bu gönderiyi oluşturmak için de herhangi bir ücret almamış bulunmaktayız.

Amacımızın sadece yararlı olduğunu düşündüğümüz bir araç hakkında bilgilendirme yapmak olduğunu belirtmek isteriz.

How to Create Awesome Social Media Graphics for Free” yazısı sivilalan.com ekibi tarafından çevirilerek Türkçe’ye uyarlanmıştır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

1 comment
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler