Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması Toplam Ödül 30 Bin Lira

oyun banner.4f906081
oyun banner.4f906081
Yarışmaya Kaydol

Türkiye Zeka Vakfı’nın 1996 yılından bu yana her yıl düzenlediği Türkiye Zeka Oyunları Yarışmalarının 23’üncüsü 1 Şubat Perşembe günü eleme sorularının yayınlanmasıyla başladı.

Sorular Türkiye Zeka Vakfı web sitesi (www.tzv.org.tr) üzerinden yayınlanıyor. Yarışmaya katılmak için son tarih 15 Mart 2018. Yarışmaya kayıt olan katılımcılar bu süreler içinde soruları www.tzv.org.tr üzerinden yanıtlayabilecekler.

Zekâsına Güvenen Herkese Açık

Kısaca OYUN 2018 olarak anılan yarışma eğitim ve yaş sınırlaması olmadan zekâsına güvenen her katılımcıya açık. Soruları cevaplamak için özel bir bilgi gerekmiyor; okuma yazma ve dört işlem bilgisi yeterli. Ama bu kimseyi yanıltmasın; yarışmada başarılı olmak için bu temel becerileri en iyi şekilde kullanmak gerekiyor.

Türkiye İş Bankası ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen; Milli Eğitim Bakanlığı, ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından desteklenen OYUN 2018 insanlarımızın düşünme ve problem çözme yetilerini artırma çabalarına katkı sunmak için düzenleniyor. Sorular yarışmacıların bilgi birikimlerini değil, zekâlarını nasıl kullandıklarını değerlendirmeye yönelik.

Miniklerden Emeklilere Beş Farklı Yaş Kategorisi

Her yaştan katılımcı tarafından merakla beklenen yarışmada bu yıl ilk defa “Emekliler” yaş grubu da bulunacak. Oyun 2018 Minikler (6-9 yaş), Çocuklar (10-13 yaş), Gençler (14-17 yaş), Yetişkinler (18-49 yaş) ve Emekliler (50 yaş ve üzeri) olmak üzere beş ayrı yaş kategorisinde yapılacak.

Eleme sınavında başarılı olan yarışmacılar 6-9 Nisan tarihleri arasında internet üzerinden düzenlenecek yarı final sınavına katılabilecekler. Yarı finalde başarılı olan yarışmacılar ise 13 Mayıs Pazar günü Ankara’da yapılacak yazılı final sınavına katılmaya hak kazanacaklar.

Sorular Emrehan Halıcı’dan

Eleme, Yarı Final ve Final sınavları üçü kategoriler arasında ortak olmak üzere toplam 10’ar sorudan oluşuyor. Sorular her yıl olduğu gibi bu yıl da vakıf başkanımız Emrehan Halıcı tarafından hazırlanıyor. Yarışmanın daha önceki yıllardaki en başarılı isimlerinden oluşan Türkiye Zeka Vakfı Soru Kurulu ise soru ve cevapların kontrol edilmesi ve itirazların değerlendirilmesini üstleniyor.

Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması OYUN 2018

Soru Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

  • Emrehan Halıcı – Kurul Başkanı, Soruların Hazırlayıcısı
  • Aziz Ateş – Kurul Üyesi, İtiraz Sorumlusu, Matematikçi, Oyun 2008 ve Oyun 2012 Birincisi, Oyun 2004 İkincisi, Oyun 2009 Dördüncüsü
  • Mehmet Murat Sevim – Kurul Üyesi, Bilgisayar Mühendisi (Google), Oyun 2005, Oyun 2007, Oyun 2011 Birincisi, Oyun 2008 ve Oyun 2009 14-21 Yaş Birincisi, Oyun 2006 İkincisi
  • Fatih Keleş – Kurul Üyesi, Bilgisayar Mühendisi (Google), Oyun 2002 Birincisi
  • Doç. Dr. Özgür Kişisel – Kurul Üyesi, Akademisyen (Matematik Bölümü, ODTÜ)
  • Yrd. Doç. Dr. Fatih Sulak – Kurul Üyesi, Akademisyen (Matematik Bölümü, Atılım Üniversitesi), Türkiye Go Şampiyonu (6 defa), Oyun 1999 İkincisi, Oyun 1997 Üçüncüsü
  • Ali Tamur – Kurul Üyesi, Yazılım Mühendisi (Google)

Toplam Ödül 30 Bin Lira

Her kategoride ilk 3 yarışmacının para ödülü aldığı Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması’nda toplam ödül 30.000 TL! Ayrıca, her kategoride ilk 10 sırayı alanlara kitap/dergi vb. eğitim ürünleri hediye ediliyor.

Yarışmaya Kaydol

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

5 comments
Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler