Sivil Toplum Online Teknoloji Raporu 2018 yayınlandı!

Sivil Toplum Online Teknoloji Raporu
Sivil Toplum Online Teknoloji Raporu

Non-Profit Tech For Good, uluslararası bir araştırma yayınladı. Araştırma, dünya çapındaki sivil toplum kuruluşlarının online teknoloji kullanımlarına ve sonuçlarına odaklanıyor. Çevrimiçi teknolojiyi kullanarak daha anlaşılır bir portre çizildiğini ve destekçiler, bağışçılarla daha iyi etkileşim sağladığı kanıtlanıyor. Tüm dünyadaki sivil toplum kuruluşlarının, dijital dünya ile nasıl bir ilişki kurduğunu görmek için oldukça etkili bir rapor.

Çığır açan tek yıllık projenin sonucunda bulguların tüm sivil toplum kuruluşları için faydasını görmek mümkün. Her yıl yapılacak araştırmada STK sayısı da artarak, teknolojinin daha çok fayda sağlayabilmesi amaçlanıyor. Eski araştırmalar şurada yer alıyor.

Araştırma dahilindeki STK’lar

United States 37%, Canada 7.8%, South Africa 6.2%, United Kingdom 4.5%, India 4.3%, Nigeria 4.1%, Australia 3.5%, Spain 2.7%,  Portugal 1.8%, Brazil 1.3%, Kenya 1.3%, Switzerland 1.3%, Germany 1.2%, Other 23%

Araştırmanın Özeti

Buradaki bilgiler direkt olarak rapordan alındı. Bu bilgiler doğrultusunda araştırmanın bir özetini görebilirsiniz.

 • Araştırmaya katılan STK’ların %92’sinin internet sitesi var. Fakat sadece %87’i mobil uyumlu.
 • %38’i düzenli olarak bloglarında yazı yayınlıyor.
 • %63’i düzenli olarak bağışçı ve destekçilerine mail gönderiyor. Küçük ölçekli STK’lar daha ortalama 7357 üyeye sahip. Orta ölçekliler 28,932, büyükler ise 63,048 üyeye sahip. (Buradaki üye, e-mail listesine üyeliktir.)
 • STK’ların %72’si çevrimiçi bağış kabul ediyor. Ödeme seçenekleri içinde %80 kredi kartı, %47 PayPal, %40 banka kartı, %1 bitcoin ve dijital cüzdanlar yer alıyor.

 • %18’inin bağışçıları ve destekçileri ile mesajlaşma uygulamaları ile iletişim kurduğu görülüyor. %64 Whatsapp, %58 Facebook Messenger, %4 Snapchat, %4 Viber, %3 Wechat, %2 Line, %2 Signal
 • %15’inin bağışçılarına düzenli SMS gönderdiği görülüyor.

 • STK’ların %93’ü Facebook sayfasına sahip. %77’si ise Twitter’ı aktif bir şekilde kullanıyor.
 • Instagram’a gelince araştırmaya katılanların yalnızca %50’sinin bir Instagram hesabı var.
 • Youtube %57, Linkedin %56 olarak karşımıza çıkıyor.
 • %32’sinin yazılı bir iletişim stratejisi var.
 • %71’i sosyal medyanun kaynak geliştirme için etkili olduğunu düşünüyor.

Bu rapordan da bir kez daha doğru iletişim ve düzenli stratejinin, STK’ların daha kolay destekçi ve bağışı bulmasına olanak sağladığı kanıtlanıyor. Raporun tamamını buradan incelebilir, kendi yapınızdaki eksiklikleri belirleyebilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler