Haberler

Düzce Umut Evleri “2017 Dünya Habitat Ödülleri” finalisti oldu!

0

Marmara depreminde evleri yıkılan kiracı ailelerin planlama, tasarım ve inşaatında bizzat görev aldığı Düzce Umut Evleri, 2017 Dünya Habitat Ödülleri’nin (World Habitat Awards) 10 finalistinden biri oldu. Türkiye’nin ilk kiracı hareketi “Düzceli Kiracı Evsiz Depremzedeler Kooperatifi”nin 15 yıllık hak arama süreci sonunda inşa edilen Düzce Umut Evleri, 1986 yılında finalist olan Ankara Batıkent projesinden sonra, Türkiye’den finale kalan ikinci proje oldu.

Düzce Umut Evleri; 1999 depreminden bu yana, deprem mağdurlarının sürdürdükleri ısrarlı hak arama sürecinin başarılı bir sonucu olarak ortaya çıktı. Tasarımını Düzce Umut Atölyesi ve Düzceli Kiracı Evsiz Depremzedeler Konut Kooperatifi üyelerinin tamamladığı projenin inşaatı, Beyköy ilçesinde kooperatif ortaklarının ve gönüllülerin katılımıyla devam ediyor. Tamamı geridönüşümlü malzemelerden kurulan şantiye binası ve çevre düzenlemesi, her hafta Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. Şantiyede kooperatif ortakları ve gönüllülerin birlikte ekip biçtiği bir bostan da bulunuyor.

Pratik, yenilikçi ve sürdürülebilir yaşam alanlarının tanımlanması amacıyla 1985’ten bu yana verilen Dünya Habitat Ödülleri, konut önerilerinin yanı sıra uygulamaların toplumsal etkilerini de değerlendiriyor.

facebook.com/duzceumutatolyesi

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Haberler